Android İşletim Sistemi Bilgisayar Kurulumu

'Teknik Yardım' forumunda Masal tarafından 15 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

1. Android İşletim Sisteminin Bilgisayara Kurulumu

Bilgisayara Android İşletim Sistemi Kurulumu

Telefon ve tabletlerde yer alan Android x86 işletim sistemini bilgisayarınıza kurup, çalıştırmak için Windows gibi uzun kurulumlar gerekmiyor. USB Flash diskinizden veya direk olarak Hard Disk’inize kurup çalıştırabiliyorsunuz.

- Öncelikle Android x86 ISO dosyasının son sürümünü indirelim.

- Yüklemek istediğiniz sürümün ISO dosyasını indirdikten sonra; 2 şekildebilgisayarınıza kurabilirsiniz. Birincisi ISO dosyasını CD veya DVD’ye yazdırarak; boot ettikten sonra kullanmak. Bu adımı kolaylıkla yapabilirsiniz, bu yüzden bundan sonraki adımlar Flash disk üzerinden yüklemek isteyenler için geçerlidir.

İkincisi ise direk olarak USB Flash diskinize atıp, Android işletim sistemini ordan kurmak.

- Bu adımda USB Flash diskinizden Android işletim sistemini çalıştırmak için UNetbootin adlı program işinize yarayacaktır.

- Şimdi Flash diskinizi bilgisayarınıza takın ve UNetbootin programını çalıştırın. Programı açtığımızda karşımıza çıkan pencereden; 3 nokta (…) yazan butona tıklıyoruz ve indirdiğimiz ISO dosyasının yerini gösteriyoruz. Diskimage seçeneğini işaretledikten sonra ve flaş diskin takılı olduğu alanı seçiyoruz. Ayarları yaptıktan sonra Tamam diyoruz.

- Kurulum tamamlandıktan sonra, Flash disk’ten direk olarak Android kurulumuna geçmek istiyorsanız, Yeniden Başlat diyebilirsiniz.

- Bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra, Hard Disk, CD ROM veya USB; nerden boot edileceğini ayarlamamız gerekiyor. Bu ayarı ise BIOS’a girip, Boot sekmesindenayarlıyoruz. Boot aygıtlarından Removable Devices ya da takılı olan USB cihaz gözüküyorsa o seçilir ve ayarlar kaydedilir. Sistem bundan sonra çıkarılabilir disk takılı olduğunda, buradan başlatılır. Böylece, Flash diskteki Android işletim sistemibaşlatılacaktır.

- Buraya kadar tüm adımları doğru şekilde uyguladı iseniz; bilgisayarınızı yeniden başlatın.

- En üstteki “Live CD- Run Android -x86 without installation” seçeneğini seçerseniz, kurulum yapılmadan direk flaş diskinizden çalıştırırsınız. En alttaki “Installation-Install Android-x86 to harddisk” seçeneği seçerseniz, Hard Diskinize Android işletim sistemini kurarsınız.