Andrew Mango Kimdir

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 6 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

 1. Andrew Mango Kimdir? Hayatı,  Andrew Mango Biyografisi,

  Andrew Mango (D. 1926, İstanbul) İngiliz-Rus kökenli varlıklı bir ailenin üç oğlundan biri olan İngiliz yazar. BBC’de on dört yıl boyunca Türkçe Yayınlar bölümünün yöneticiliğinde bulundu.

  Andrew Mango İstanbul’da doğdu. Dil öğrenimini, Londra’daki School of Oriental Studies’de Farsça ve Arapça öğrenerek geliştirdi. Büyük İskender olayının islamiyet içinde yer alan biçimleri üzerine yaptığı araştırmayla doktorasını verdi.

  [​IMG]

  1947’de öğrenciyken katıldığı BBC’de on dört yıl boyunca Türkçe Yayınlar bölümünün yöneticiliğinde bulundu. Burada Güney Avrupa ve Fransızca Yayınlar Müdürüyken 1986’da emekliye ayrıldı. O günden bu yana, bütün çalışmalarını Türkiye’yle ilgili konularda araştırmalara ayırıyor. Sık sık Türkiye’yi ziyaret eden Andrew Mango Londra’da oturuyor. Mango ’nun, Türkiye’yle ilgili ilk yazısı 1957 yılında Political Quarterly adlı dergide yayınlandı. Turkey ve Discovering Turkey adlı tanıtıcı çalışmalarını Turkey: The Challenge of a New Role (1994) adlı kitabı izledi. Türkçe’de Atatürk (Modern Türkiye’nin Kurucusu) 2000 yılında yayımlandı.

  [​IMG]

  Bizans İmparatorluğu'nun tarih, sanat ve mimarisi hakkında uzman olan Cyril Mango'nun kardeşidir.
   
Yükleniyor...
- Andrew Mango Kimdir Forum Tarih
Andrew Louis Finkel Kimdir Biyografi 6 Nisan 2012
Andrew Johnson kimdir Biyografi 28 Aralık 2011
Andrew Ogilvy Kimdir, Hayatı Biyografi 16 Mayıs 2011
Paul Andrew Stalteri Kimdir - Paul Andrew Stalteri Biyografisi Biyografi 2 Mayıs 2011