anaokulu teftişi

'Etüt Merkezi' forumunda mavi inciler tarafından 3 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. merhabalar,
    ben yeni anaokulu açtım

acaba müfettişlerin anaokullarına gittikleri belli aylar var mı, yoksa senenin her hangi bir günü mü geliyorlar teftişe?
    bir de geldiklerinde en çok nelere dikkat ediyorlar?
    teşekkürler

2. Cevap: anaokulu teftişi

Okul öncesi eğitim kurumlarının teftişi, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Müfettişleri Başkanlıkları Rehberlik ve teftiş Yönergesi esaslarına göre Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği doğrultusunda yapılır(Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği, Madde:48).
    1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 56 ncı maddesinde; “Eğitim ve öğretim hizmetinin, bu kanun hükümlerine göre Devlet adına yürütülmesinden, gözetim ve denetiminden Milli Eğitim Bakanlığı sorumludur.” Hükmü yer almaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarınca açılan ve remi okul öncesi eğitim kurumu niteliğinde olan kurumların, Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumların teftişinde olduğu gibi teftiş planına alınarak, eğitim ve öğretime ilişkin teftiş, rehberlik ve denetimlerinin periyodik olarak eğitim müfettişlerince yapılması gerekmektedir(Okul Öncesi Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğünün 05/12/2005 tarih ve 3414 sayılı yazısı).

Okulun fiziki durumu
    Binanın Kullanılması
    Koridorların Düzenlenmesi
    Güvenlik
    Eğitim Ortamlarının Düzenlenmesi,
    Yangından Korunma Önlemlerinin Alınması
    Türk Bayrağı Mevzuatını Uygulama