Anahtarcılık Ve Çilingirlik Mesleği

'Sosyal Konular' forumunda ZeuS tarafından 24 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. ANAHTARCI - ÇİLİNGİR; İşlemeyen kapı, kasa, oto, masa ve dolap gibi eşyaların kilitlerini açma, kilide ve
    anahtar numunesine göre anahtar, kilit montajı, kilit bakım ve onarım işlerini yapan kişilerdir.

Örnek anahtara “Chip” kontrolü yapar.
    Anahtarın kopyasını çıkarır.
    Anahtarda yapım esnasında oluşan çapakları alır.
    Anahtarı kodlar.
    Maymuncuk hazırlar.
    Kilit Açma Tutanağı doldurur.
    Kilidi açar.
    Kilide anahtar yapar.
    Kilit tamir ve bakımlarını yapar.
    Kilit şifrelerini değiştirir.
    Kilide barel takar.
    Emniyet sistemi takar,
    Gerekli durumlarda bilirkişilik yapar.

Anahtarcı (Çilingir) genellikle kapalı ortamlarda bazen işin durumuna göre açık
    havada görev yaparlar.
    Çalışma ortamları gürültülü, titreşimli, kirli ve yağlıdır. İşin durumuna göre zaman
    zaman nemli, tozlu, kokulu, ıslak ve soğuk ortamlarda da çalışırlar. Günün her
    saatinde çalışabilirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Anahtarcı (Çilingir); yeterli deneyim ve sermayeye sahip olanlar kendi işyerlerini
    açabilirler. Genellikle meslek, kendi işini kurmaya çok uygundur. Diğer
    anahtarcılar yanında da iş bularak çalışabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi; yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim
    merkezlerinin “Anahtarcılık ve Çilingirlik” alanı “Anahtarcılık ve Çilingirlik” meslek
    dalında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Çıraklık eğitimine başlayabilmek için;
    En az ilköğretim okulu mezunu olmak.
    14 yaşını doldurmuş olmak,
    Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun
    olmak.
    Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri bulmak ve işvereni ile çıraklık
    sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.

Mesleğin eğitim süresi ilköğretim okulu mezunları için 2 yıl lise veya dengi okul
    mezunları için 1 yıldır. Eğitim haftanın 4 günü işletmede pratik eğitim, 1 günü
    mesleki eğitim merkezinde teorik eğitim şeklindedir. Teorik eğitimde ilköğretim
    okulu mezunu öğrenciler Türkçe, Matematik ve Meslek Matematiği, İşletme
    Bilgisi ve Toplam Kalite yönetimi, Din Kültürü ve Meslek Ahlakı, Mesleki Bilgisayar
    gibi Genel Bilgi dersleri ile Ortak beceri, Teknik Resim, Temel Anahtarcılık,
    Temel Metal Şekillendirme, Otomobil Anahtarcılığı, Kilit İşlemleri gibi mesleki
    dersleri alırlar. Lise veya dengi okul mezunları ise sadece Ortak beceri, Teknik ve
    Mesleki Resim, Temel Anahtarcılık, Temel Metal Şekillendirme, Otomobil
    Anahtarcılığı, Kilit İşlemleri gibi mesleki dersleri alırlar.

Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki Eğitim
    Merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda
    teorik eğitimlere de devam edebilirler. Ustalık Eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde
    İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, İş Hukuku, İşletme Bilgisi,
    Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri
    Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yılsonunda ustalık sınavlarına katılabilirler.
    Ustalık için ön görülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl
    çalıştıktan sonra (Çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık
    sınavına katılabilirler. Ustalık Belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40
    saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra
    “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler.
    Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız
    işyeri açabilirler. Ayrıca işyerinde çırak çalıştırılması içinde “Usta Öğretici”
    belgesine sahip çalışanın olması zorunludur.
    İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açık öğretim
    lisesine devam ederek meslek lisesi diploması alabilirler

Mesleki eğitim süresince işletmelerde mesleki eğitim gören çırak öğrencilere
    işverenlerce, asgari ücretin % 30’ dan dan az olmamak üzere ücret ödenmektedir.
    Eğitim gören öğrencilerin iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta
    primleri devletçe karşılanmaktadır.
    Kendi işlerini kuranlar aylık olarak en az asgari ücretin 3–4 katı tutarında kazanç
    elde edebilirler.
    Kendi işini kuramayanlar başka bir anahtarcı yanında aylık asgari ücret tutarında
    maaş alarak çalışabilirler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
    İlgili Eğitim Kurumları
    Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi
    Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube
    Müdürlükleri.