Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri

'Bilgi Rehberi' forumunda YAREN tarafından 21 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

1. Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi
    Anadolu güzel sanatlar lisesi istanbul
    Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri
    İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nin açılış gerekçesi nedir?

Okulun Milli Eğitim Kanunundaki "Güzel sanatlar alanlarında özel ilgi ve yetenekleri beliren çocukları küçük yaşlardan itibaren yetiştirmek üzere Temel eğitim ve Ortaöğretim düzeyinde ayrı okullar açılabilir" maddesine uygun olarak açılmıştır.

İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nin açılmasındaki amaç nedir?
    a) Öğrencilerin özel ilgi ve yetenekleri (resim-müzik) doğrultusunda sanat eğitimi almalarını sağlamak
    b) Atatürk İlkelerine bağlı, Ülkemizin kültür ve sanat eserlerini bilen, değerlendiren, koruyan, kültürlü, insancıl, hoşgörülü bir nesil yetiştirmek
    c) Sanatçı ve sanatçı öğretmen yetiştiren Yüksek Öğretim Kurumlarına aday öğrenciler hazırlamak
    d) Ülkemizi diğer uluslara tanıtan, dostluk kuralları içinde birbirine yaklaştıran sanatçılar yetiştirmek

İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'ni diğer Ortaöğretim kurumlarından ayıran özellikler nelerdir?
    a) Öğrenim süresi 4 yıl olan okulda, hazırlık sınıfında Türkçe (4), Yabancı Dil (24), Temel Sanat Eğitimi (, Beden Eğitimi (2) dersleri verilmektedir.
    b) Diğer sınıflarda, Milli Eğitim Bakanlığınca uygun görülen haftalık ders çizelgesi ve çizelgede yer alan derslere ait programlar uygulanmaktadır. Ders çizelgelerini hazırlama ve düzenleme çalışmalarında yabancı dil dersleri ile sanat derslerine ağırlık verilmiştir. Eğitim ve öğretim Türkçe olup, alan derslerindeki sanatla ilgili terimlerin yabancı dildeki karşılıkları da öğretilmektedir.
    c) Sınıflardaki öğrenci sayısı kesinlikle 24 kişinin üzerine çıkamaz. Sanat eğitimi derslerinde bireysel öğrenime özen gösterilir.
    d) Yüksek Öğrenim Kurumları (kendi alanlarında), seçecekleri Fakültelere girişlerde okuldan mezun öğrencilere ek başarı puanı (%20) vermektedir. Böylece okulu bitiren öğrencilerin Yüksek Öğrenim Kurumlarına girme şansı artmaktadır.
    İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'ni bitiren öğrencilerinin Yüksek Öğrenim Kurumlarına girme yüzdesi nedir?
    Türkiye de ilk ve İstanbul da tek olan Okulu bitiren öğrencilerin şimdiye kadar yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgilere göre Yüksek Öğrenim Kurumlarına girme oranı %100'e yakındır.

İSTANBUL AVNİ AKYOL ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSESİNE ÖĞRENCİ ALIMI
    Hangi okulu bitiren öğrenciler okulunuza başvurabilir?
    İçinde bulunduğumuz öğretim yılında ilköğretim okullarını bitiren ve istenen koşullara uygun olan öğrenciler başvuruda bulunabilir.
    Başvuruda bulunabilmek için not ortalaması isteniyor mu?
    Diploma notu en az 3.00, gireceği alanla ilgili dersin (Resim-Müzik) 4., 5., 6., 7., 8. sınıf notlarının da aritmetik ortalaması 4.00 olan öğrenciler başvurabilir.
    Başvuru hangi kuruma yapılır?
    İstenen koşulları taşıyan öğrenciler başvuru süresi içinde okulumuza başvuruda bulunur. İl dışından yapılacak başvurular posta ile yapılabilir. Postadaki gecikmeler dikkate alınmaz.
    Hem resim hem de müzik bölümüne başvurulabilir mi?
    Yalnız bir bölüme başvuru yapılabilir.
    Okulunuza giriş sınavları nasıl yapılmaktadır?
    Resim ve müzik bölümlerinin yetenek sınavlarının nasıl yapılacağını okulumuzun duyurularından öğrenebilirsiniz. Gerekirse okulumuzu arayabilir, bilgi alabilirsiniz.
    Okulunuzun adresi ve telefonları nedir?
    Okulumuza İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Karaman Çiftliği Yolu Yakut Caddesi 2430 Ada 1 Parsel Ataşehir/Kadıköy/İstanbul posta adresinden veya 0.216.4555647 nolu telefon ve 0.216.4556180 nolu faksdan ulaşabilirsiniz.