Amr Bin Utbe Kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 28 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Amr Bin Utbe hayatı
  Amr Bin Utbe hakkında bilgi


  Amr Bin Utbe Tâbi’înin büyüklerindendir. Kûfelidir. Eshâbıyla bir anlaşma yapdı. Berâber bulunduğu kimselerin bütün hizmetlerini kendisi yapacak idi. Bir gün hava çok sıcakdı. Koyunları otlatmaya gitmişdi. Sevenlerinden birisi, onun arkasından gitdi. Amr bin Utbe “rahmetullahi aleyh” uyumuşdu ve bir parça bulut onu gölgeliyordu. Uyandığı zemân o dostu, sana müjdeler olsun deyince, bu hâli kimseye söyleme, dedi.

  Gazâya gitdiği zemân, arkadaşlarının koyunlarını korurdu. Bir bulut onun başı üzerinde onu gölgelerdi. O nemâz kılardı ve hayvanlar etrâfında dolaşarak onu muhâfaza ederlerdi.

  Amr Bin Utbe Kendisi şöyle demişdir: Allahü teâlâdan üç şey istedim. İkisini ihsân etdi, üçüncüsünü de ihsân edeceğini ümmîd ediyorum. Birincisi, Allahü teâlâdan diledim ki, beni dünyâya rağbet etdirmesin. Dünyâlığın elime geçmesi ve geçmemesi benim için aynı oldu, beni değişdirmedi. İkincisi, nemâz kılmak için bana güç, kuvvet vermesini diledim, ihsân etdi. Üçüncü olarak da, diledim ki bana şehîd olmak nasîb etsin. Bunu da ihsân edeceğini ümmîd ediyorum.


  Alıntı
   
Yükleniyor...
- Utbe Kimdir Forum Tarih
Hind Binti Utbe (ra) kimdir hayatı İslami Bilgiler 8 Şubat 2011
Hz peygamberin veda hutbesinde yer alan uyarılar nelerdir Hz.Muhammed (sav) 3 Ekim 2015
Atatürk'ün Çanakkale Savaşındaki Rütbesi Genel Türk Tarihi 16 Mart 2014
Çanakkale savaşında atatürkün rütbesi Genel Türk Tarihi 15 Mart 2014