Amel Defterinin dağıtılması

'Dini Konular' forumunda Semerkand tarafından 14 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. Amel Defterlerinin Verilmesi

Müminlerin amel defterleri sağ tarafından verilir. Bu hesabın kolay olacağının işaretidir. Kafir ve münafıkların amel defterleri soldan ve arkadan verilir. Bu, vaziyeti Yüce Rabbimiz şöyle beyan buyurmuştur:

"Kitabı sağ tarafından verilen, sevincinden: "Alın kitabımı okuyun. Doğrusu ben, hesabımla karşılaşacağımı zaten biliyordum." der. Kitabı sol tarafından verilen ise: "Keşke bana kitabım verilmeseydi de hesabımın ne olduğunu bilmeseydim." der."( Hakka, 19-20, 25-26.)

"Kitabı sağ tarafından verilen kolay bir hesaba çekilir ve sevinçli olarak ailesinin yanına döner. Kitabı arkasından verilen ise, derhal yok olmayı isteyecektir. Bu kimse kızgın alevli ateşe girecektir. Çünkü o, dünyada iken malı mülkü ile şımarıp dururdu. Hiçbir zaman Rabbine dönmeyeceğini zannederdi. Halbuki Rabbi onu devamlı görüp durmaktadır."( inşikak, 7-14.)

Bundan sonra mutlak adaletin uygulanacağı an gelmiştir. Mü'min olsun kafir olsun hiç kimse haketmediği bir karşılığı görmeyecektir. Allahu Teala kendi nefsine ve kullarına zulmü haram kılmıştır.

Amel defteri, insanın dünyada iken yaptığı işlerin melekler tarafından kaydedildiği tutanaklardır. Allahu Teala, kullarının gizli açık her yaptıklarını en iyi bildiği halde, bu yapılanları görevli meleklerine ayrıca yazdırmıştır ki, insanın bu yazılı belge karşısında hiçbir itirazı kalmasın.

Kıyamet günü herkesin amel defteri boynuna asılır; önüne açılır: "Oku kendi kitabını, gör hâlini, bekle hesabını" denir. Hiç kimse, Kiramen Katibin meleklerinin kendisine haksızlık ettiğini, yapmadığı bir şeyi yazdığnı söyleyemez. Sadece büyük-küçük bütün yaptıklarının eksik fazla olmadan yazılmış olmasına hayret eder, dehşete düşer.( Kehf, 49.)

Dr. Dilaver SELVİ
    Ehl-i sünnet inancı kitabından