Amasyanın Kurtuluşu

'Türkiye Coğrafyası' forumunda ZeuS tarafından 26 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Amasya ilinin tarihi,
  Amasyanın Kurtuluşu hakkında bilgi


  Amasya'nın ilk adı Amaseia'dır. Bu isim dünyanın ilk coğrafyacısı olarak bilenen Strabon tarafından verilmiştir. "Amaseia" amozonlardaki yaşayan halkın kraliçelerine verdikleri isimdir.

  Amasyanın Kurtuluşu; İlk yerleşimin M.Ö. 5500 yıllarına kadar uzanan Amasya; Antik Çağdan günümüze kadar geçen zaman içerisinde Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır.

  1386 yılında Osmanlı topraklarına katılan Amasya, Osmanlı padişah ve şehzadelerinin gösterdikleri özel ilgi nedenleriyle şehzadeler şehri olarak da ün yapmıştır.

  Amasya ili Kurtuluş Savaşı sırasında ön plana çıkmıştır. 19 Mayıs 1919'da Samsun'da başlayan Milli Mücadelenin ilk adımı 12 Haziran 1919'da Mustafa Kemal'in Amasya'ya gelmesiyle devam etmiştir. Kurtuluş Mücadelesinin planları hazırlanmış, Erzurum ve Sivas Kongrelerinin toplanmasına burada karar verilmiş, 22 Haziran 1919'da yayınlanan Amasya Tamimi ile "Milletin İstiklalini yine milletin azim ve kararının kurtaracağı" Amasya'da ilan edilmiştir.
   
Yükleniyor...
- Amasyanın Kurtuluşu Forum Tarih
amasyanın ejderha efsanesi nasıl? Soru Cevap 16 Ekim 2012
Amasyanın Efsaneleri Nelerdir Türkiye Coğrafyası 16 Ekim 2012
Amasyanın Yüzölçümü Türkiye Coğrafyası 31 Ekim 2011
Amasyanın Telefon Kodu Türkiye Coğrafyası 31 Ekim 2011