Amasya ili hakkında kısa bilgi

'Hakkında bilgi' forumunda Blizzard tarafından 28 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Amasya ili hakkında kısa bilgi

  Amasya tarihi M. Ö. 4000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Amasyalı bir Yunan tarihçisi olan Strabon'a göre şehir, Amazonlardan Amasis tarafından kurulduğundan dolayı Ameseia adını almıştır.

  Hititlerin ve Asurluların egemenliğinde kalan şehir, M.Ö. III: Yüzyılda Pontus krallığına geçmiş ve başkent olmuştur.

  Amasya, ilk tarihi önemini, Büyük İskender'den sonra Pontos krallığının beşiği olmakla kazanmıştır. I. Mithradates bu şehri başkent yapmış ve Amasya, bu devletin 2 yüzyıl başkenti olarak kalmıştır. Daha sonraları şehir, Romalılar, Danişmetliler, Moğollar, İlhanlılar ve Osmanlılar'ın egemenliği altına girmiştir. Önceleri Sivas'a bağlı olan şehir, Cumhuriyet'in ilanından sonra il ünvanını kazanmıştır.

  Yeşilırmak'ın Tokat ırmağı da denilen anakolu üzerinde kurulmuş olan şehir, deniz seviyesinden 400 m. yüksekliktedir. Ünlü halk masalı kahramanı Ferhat'ın dağı delip şehre su akıttığı eski kemerler de bu şehirdedir. Ferhat su kemerleri, efsaneye göre Şirin'in aşkı uğruna Ferhat tarafından yapılmıştır.

  Yüzölçümü 5520 km2 olan Amasya'nın ilçeleri : Göynücek, Gümüşhacıköy, Merzifon, Suluova(Suluca), Taşova (Yenişenbükü) dır. En önemli akarsuyu Yeşilırmak'tır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Mart 2016
Yükleniyor...
- Amasya hakkında kısa Forum Tarih
Amasya Tarihi Hakkında Bilgi Türkiye Coğrafyası 4 Ağustos 2011
Amasya Üniversitesi hakkında bilgi Bilgi Rehberi 25 Temmuz 2011
Amasya Genelgesi Hakkında Bilgi Osmanlı Tarihi 3 Ocak 2011
Amasya hakkında bilgi Türkiye ile ilgili 21 Ağustos 2010