Altınbaşak Otunun faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda CalviN tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Altınbaşak Otunun yararları
  Altınbaşak Otunun faydaları

  Altınbaşak Otu (Solidago virgaurea): Genellikle 30-40 cm boylarında olmakla birlikte 1 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Adını, altın sarısı rengindeki çiçeklerinden almaktadır. Yahudiotu ve Altınasa olarak da adlandırılmaktadır. İçeriğinde P vitamini, saponinler ve flavonlar bulunmaktadır.

  Altınbaşak Otunun Faydaları: Kuvvetli bir idrar söktürücü olan Altınbaşak otu idrar yolu enfeksiyonlarında ve idrar yollarındaki taşları düşürmekte faydalıdır. Böbrek ve mesane rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Romatizma, varis ve eklem iltihaplarına karşı etkilidir. Mide ve bağırsak gazlarını giderir, bulantıyı önler. Yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.

  Altınbaşak Otu nasıl kullanılır? Çiçeklenme zamanında toplanan bitkinin toprak üstü kısımları taze ya da kurutulmuş olarak kullanılır. Dahilen çayı yapılır, haricen ise toz haline getirilerek kullanılır. Çayı, varisler, adet kanaması, egzama ve eklem romatizması şikayetlerini azaltır. Kurutulmuş yaprakları toz haline getirilerek yaraların üzerine konursa iyileşmeyi hızlandırır. Altınbaşak otu yün ve pamuklara renk vermek için de kullanılmaktadır.
   
Yükleniyor...
- Altınbaşak Otunun faydaları Forum Tarih
Altınbaşak Otunun Faydaları Yararları Bunları biliyormusunuz 9 Ağustos 2010
Altınbaşak Otunun Faydaları Şifalı Bitkiler 11 Kasım 2009
Altınbaşakotu Nedir? Altınbaşakotu Faydaları Nedir Şifalı Bitkiler 13 Nisan 2012
Altınbaşakotu Faydaları Şifalı Bitkiler 31 Ağustos 2010