Altın alırken havaya dikkat

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 14 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ağırlığın doğru ölçülebilmesi için günümüzde kullanılan hassas terazilerin hava ile temas etmemesi gerekli.

  [​IMG]

  Sinop İl Sanayi ve Ticaret Müdürü Hayati Yaşar, hassas terazinin hava ile temasını kesmek için cam bir bölmede kapalı muhafaza edilmesi gerektiğini belirterek, bazı kuyumcularda kullanılan etrafı açık terazilerin tartma işleminin sağlıklı olmasını engellediğini söyledi. Hayati Yaşar, "Ağırlığın doğru ölçülebilmesi için günümüzde kullanılan hassas terazilerin hava ile temas etmemesi gerekli. Klima açıkken tartılan ürünler ağır gelmekte. Ayrıca hassas terazinin hava ile temasını kesmek için cam bir bölmede
  kapalı muhafaza edilmesi gerekir. Bazı kuyumcularda ise bu terazilerin etrafı açıktır. Bu durum da yine tartma işinin sağlıklı olmasını engeller. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için kuyumculardan altın alımlarında terazilerinin cam fanus içinde olup olmadıklarını ve rüzgara maruz kalıp kalmadıklarına dikkat etmeleri, aykırı durumları gördüklerinde kendilerinden il müdürlüğümüze müracaat etmelerini istiyoruz" dedi.

  Sinop merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren kuyumcularda bulunan 2. sınıf hassas terazilerin ani denetimlerinin müdürlüğe bağlı ölçüler ve ayar memurları tarafından yapıldığını kaydeden Hayati Yaşar, yapılan denetimler sonucunda 4 işyerine ayrı ayrı bin 144 TL idari para cezası uygulandığı kaydetti. Yaşar, "Yapılan denetimler esnasında bazı kuyumcuların terazilerinin işyerlerinde bulunan klima ya da vantilatörlerin rüzgarına maruz kaldığı görüldü. Bu tür terazilerin kesinlikle rüzgara maruz kalmaması ve açıkta olmayıp cam kafes içerisinde olması gerekmekte. Açıkta teraziler rüzgara maruz kaldığından tartım sonucunda hatalı sonuçlar oluşmakta" diye konuştu.

  superonline
   
Yükleniyor...
- Altın alırken havaya Forum Tarih
51. Antalya Altın Portakal Ödülleri Medya Bölümü 18 Mayıs 2016
HTC One Altın Serisine Katıldı Teknoloji Haberleri 17 Mayıs 2016
Altın Palmiye Kış Uykusu’nun Medya Bölümü 17 Mayıs 2016
Altındağlı Dizisi Ne Zaman Başlıyor? Medya Bölümü 17 Mayıs 2016