Allah ve peygamber sevgisi ile ilgili kompozisyon

Konusu 'Soru Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 8 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Misafir

Misafir Ziyaretçi

lütfen 2 saate kadar kompozisyon yazmak zorundayım.allah ve peygamber sevgisi ile ilgili.en az 3 sayfa

2. EyLüL

EyLüL Üye

Cevap: Allah ve peygamber sevgisi ile ilgili kompozisyon

Allah ve Peygamber sevgisi...

Nefis
    Andolsun , size içinizden öyle bir Elçi geldi ki,sıkıntıya uğramanız Ona Ağır gelir,Size düşkün müminlere Şefkatli ,Merhametlidir’’(Tevbe,128)

Zunun-ı Misri Peygamber Efendimiz’i sevenlerin en ünlülerindendir..Hz. Muhammed sevgisinde kararlı olduğu ölçüde,Allah’ın (Cc) rızasına ulaşmakta nefsine karşı en amansız davranalardan biri olarakta unune un katmıştır.
    Nefsi ondan 10sene Sıkbaç isimli bir yemek isteyip durdugu halde Mısırlı Zünun yüz vermez..
    Ne olursun der.. ‘Şu bayramda hiç değilse Sıkbaç yesen..benide bir kerecik olsun sevindirsen..’’
    Yumuşar Zünun..
    Ey nefsim der..Eğer bu gece Kuran-ı hatmederek sabaha kadar namaz kılarsan,olur..yarın seni Sıkbaçla odüllendirim..
    Zünun-ı Musri bayram namazından sonra sıkbaç tabağının onune oturur.
    İlk kaşığı ağzına götürmüştür ki..Nefis yeniden konuşur..
    Gördün mü der..Kör nefis. ‘‘En sonunda istediğime kavuştum’..
    Nefsin kazanmak üzere olduğu bu zafer Zünun’a Ağır gelir..Ona bu sevinci yaşatmayacaktır..Kaşığı tabağa geri döndürürken hafifçe mırıldanır..
    ‘Hayır kavuşamadın.. kazanamadın’
    Aynı anda evin kapısı açılır.. İçeri giren elinde dumanı tütmekte olan bir sıkbaç tenceresi tutmaktadır..
    Zünun-ı Mısrı ye hitap ederek konuşur.
    ‘Ey Şeyh..Ailemle birlikte bu yemeği bayram için hazırlamıştık...namazdan sonra biraz uzanmıştım..Rüyamda Efendiler Efendisi’ni (SAV) gördüm..bana
    ‘Ahirette sefaatıma ulaşmak istermisin’ diye sordu..
    ‘Evet Allah’ın elçisi İsterim’ dedim..
    Bunun üzrine..
    Öyleyse buyurdu..
    ‘O sıkbaç tenceresine hiç dokunmadan Zünun’a götür..Benden de selam söyle.. Allah’ın Elçisi sana şefaatini müjdeliyor.. Ayrıca nefsine bukadar eziyet etmesin barışsın onunla.. Yesin şu sıkbacı diyor.. dedi
    Zünun Mısri hıçkırarak iki büklüm olur.:
    Emrin başım üstüne Efendim.. Emrin başım üstüne Efendim..

Alıntı..
    HZ.Muhammed (EN SEVGİLİ) Said Alpsoy kitabından

3. EyLüL

EyLüL Üye

Cevap: Allah ve peygamber sevgisi ile ilgili kompozisyon

Allah ve Peygamber Sevgisi

Enes bin Malik şöyle anlatmıştır: Bir bedevi, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin huzuruna gelerek:
    – Ey Allah’ın Resulü! Kıyamet ne zamandır? Diye sordu. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem:
    – Kıyamete ne hazırladın? Buyurarak, karşı bir soru sordu. Bedevi:
    – Ona, Allah ve Resulünün sevgisini hazırladım, dedi. Bunun üzerine, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
    – Ne güzel şey hazırlamışsın. Çünkü (kıyamette) kişi sevdiğiyle beraberdir. (Müttefekun Aleyh)
    Enes şöyle demiştir: Müslüman olduğumuz günden beri bu habere sevindiğimiz kadar hiç bir şeye sevinmemiştik. Çünkü biz de Allah’ı ve O’nun Resulünü seviyoruz. Bu yüzden, kıyamet gününde sevdiklerimizle beraber olmayı umuyoruz.

Dersler ve İbretler

Bu hadis-i şerif, bütün mü’minler için çok büyük bir müjdedir. Evet, herkes kıyamet günü sevdiğiyle birlikte haşrolacaktır. O halde, bu dünyada kimi seviyorsak, kimin peşinden, izinden, yolundan gidiyorsak ahirette de onunla beraber olacağımızda hiç şüphe yoktur. Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemi çok seviyorsak, onun için canımızı veririz diyorsak, onu mutabaattan hiç ayrılmayalım. Çünkü Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur: De ki: Siz Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah, çok esirgeyici ve bağışlayıcıdır. (Al-i İmran: 31)