Allah rızası için bir evlilik nasıl olmalı

'Kadınca' forumunda Sezen tarafından 24 Kasım 2015 tarihinde açılan konu

1. Sezen

Sezen Editör

Allah rızası için bir evlilik nasıl olmalı

allah rızası için evlilik.
    Evlilikte Allah rızası için yapılmalı Allah'ın rızası orda da olmalı. Rabbimizin koyduğu ölçüler çerçevesinde olunca yuva sağlam kuruluyor. Günümüzde maalesef evliliklerin bir kısmı maddiyat üzerine kuruluyor. Bir Allah dostu diyor ki " Evlilik kalbine mukabil bir kalp bulma işidir" yani kalbine karşı bir kalp bulma sanatına evlilik denir.
    Ama günümüzde gençler boy pos fiziki özellikler ve bunların dışında ne kadar maaş alıyorlar, evi, arabası varmı gibi maddiyat ölçüleri üzerinde daha çok duruyorlar. Hatta çok ilginçtir mobilya markası yüzünden bozulan nişanlıları da görür olduk. Bu düşünce içerisinde olan evlilik başlangıçlarında sizce Allah rızası varmıdır? Dolayıyla böyle temelsiz sadece maddi üzerine kurulan yuvaların da uzun sürmesi mümkün değildir.

Peki Evlenme yaşına gelen gençler eşlerinde nasıl bir özellik aramalıdır?

"Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyorlar ki; Bir eş dört şey için seçilir.
    1- Fiziki güzellik
    2-Mal mülk zenginlik
    3- Şan şeref soy
    4- Dindarlık

siz dindar olanı seçin ki mutlu olasınız."

Tabi burada dindarlık sadece namaz,oruç,hac ile olmuyor ayrıca güzel ahlaklı bir kişinin de olması gerekiyor.

Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyorlar ki; "Ben güzel Ahlakı tamamlamak için gönderildim" O zaman eşler dindarlık özelliklerini ararken ayrıca güzel ahlaka da bakması gerekiyor.

Gençler evlilikte sağlam adım atmak istiyorlar ise iki şart olmazsa olmazlar arasındadır bunlar;
    1- Seven yürek
    2- Güvelinelecek ahlak ve karakter

Eğer bu iki özelliği bulamazsanız diğer diğer şartlarda kuruluan evliliklerde pek hayır beklenmemesi gerekiyor.