Allah Niçin Evreni Yarattı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aderito tarafından 18 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. Allah Neden Evreni Yarattı kısaca  Şu kainatın ve içindeki varlıkların Sanii olan Cenabı Hak, şu kainatı çok ciddi gayeler için yaratmıştır. Kuran bunu şöyle bildirir:

  "Biz göğü, yeri ve bu ikisi arasında olanları oyun olsun diye yaratmadık."
  (Enbiya suresi, 16)
  Allah kainatı tam 6 günde yarattı

  "Göğü, yeri ve bu ikisi arasında olanları boşuna yaratmadık."

  Bütün ama bütün varlıklar kendilerine mahsus dillerle yüce yaratıcıyı tesbih ve takdis ederler. Kendilerine tevdi edilen görevleri büyük bir zevk ve şevkle yerine getirirler. Mesela güneş bir saniye bile geri kalmadan kendine çizilen yörüngede yoluna devam eder. Irmaklar bir cuş u huruşla denizlere doğru akar. İnsanın emrine verilen hayvanlar tam bir itaatle ona hizmet eder.

  Bu arada , kâinat yaratılmasaydı Allahın sıfatlarının ve isimlerin o sonsuz kemali ve güzelliği bilinmeyecekti. Bu bilgi sadece Allaha mahsus kalacaktı. Cenab-ı Hak isim ve sıfatlarının manevi güzelliklerini tecelli ettirmekle, kendi cemal ve kemalini bu eserlerinde kendisi bizzat müşahede buyurduğu gibi, melekleri, insanları ve cinleri de bu şereften, bu lütuftan hissedar etmek diledi.

  Bizleri yaratıp yaratmama hususunda Allah, İlahi tercihini yaratma şeklinde yapmış ve bu tercih mahlukat için sonsuz bir rahmet olmuştur. Yoksa, bir ismi Samed (Her şey ona muhtaç, O ise hiçbir şeye muhtaç değil) olan Allahın bu alemi yaratmasının, haşa!, bir ihtiyaçtan geldiği düşünülemez.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Ocak 2013
Yükleniyor...
- Allah Niçin Evreni Forum Tarih
Niçin Allah'a şükretmeliyiz kısaca Sorularla İslamiyet 18 Ekim 2016
Allah insanlara niçin peygamberler göndermiştir kısaca Soru Cevap 27 Eylül 2012
Allah insanları niçin yarttı? Soru Cevap 13 Mart 2012
Kuran-Kerimde niçin Allah Ben yerine Biz diyor Dini Konular 12 Mart 2012