Allah kullarini nasil İmtİhan eder ?

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 15 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Dinimizde imtihan nasıl olur,Allah kullarini nasil İmtİhan eder
   
 2. Cevap: Allah kullarini nasil İmtİhan eder ?

  Allah kullarına adaletsizlik etmez. Adaletsiz olması için buna ihtiyacının veya bazı kullarını kayırmaktan dolayı (haşa) menfaatinin olması gerekir. Halbuki Allah'ın hiç bir şeye ihtiyacı yoktur. İmtihanda da herhangi bir adaletsizlik söz konusu değildir. Allah herkesi durumuna, kapasitesine ve kendi şartlarına göre imtihan eder.

  Dünyada imtihanlar çok çeşitli. Kimi servetinden imtihan olmakta, kimi servet düşmanlığından. Kimi sıhhatinden, kimi hastalığından. Kimi borçlu kalmaktan, kimi ise alacaklı olmaktan...

  Allah fakir bir kulunu zekattan sorumlu tutmazken onun sabretmesini istemiştir.Onun zekat imtihanı yoktur. Zengin bir kulunun ise zekat imtihanı vardır. Zekatını vermeyen bir kul bu noktatdan imtihanı kaybeder ve ahirette bunun hesabını verir ve cezasını görür.

  İnsanlar fıtrat olarak aynı yaratılmadığı için imtihanlarınında farklı olması hikmettendir. İnsanlarda binlerce duygu ve hissiyat vardır. Her insanda bu duyguların inkişafı farklıdır. Mesela kadınlarda şefkat hissi erkeklere göre daha fazladır. Bundanda anlaşılıyorki imtihan sorularının aynı olması değil farklı olması hikmete muvafıktır.

  İmtihanın zorluğuna göre mükafat da artmaktadır. Soruları zor olan bir imtihandan kişi 50 puan alsa, kolay olan bir imtihandan da 100 puan alsa görünüşte dereceleri aynı olmasada hakikatta aynı olabilir. Rakamsal olarak diğeri daha üstün gözüksede değer olarak aynı olabilir. Bazen insanın başına gelen bir zor musibet başkasının başına gelen on sıkıntıdan daha çok sevap kazandırabilir. Mühim olan meselenin iç yüzünü anlayabilmektir.
   
Yükleniyor...
- Allah kullarini nasil Forum Tarih
Allah Niçin Kullarını Bir Yaratmadı? Sorularla İslamiyet 28 Temmuz 2009
Niçin Allah'a şükretmeliyiz kısaca Sorularla İslamiyet Salı 10:01
Allah rızası için bir evlilik nasıl olmalı Kadınca 24 Kasım 2015
Allah'ın eşi ve benzeri olmaması ne anlama gelir kısaca İslami Bilgiler 13 Ekim 2015