Allah insanları niçin yarttı?

'Soru Cevap' forumunda eslemnur tarafından 13 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Allah insanları neden yarattı?
  Bir kudsi hadiste Allah “Ben gizli bir hazine idim; bilinmek istedim, mahlukatı yarattım.” (Acluni, II, 132)
  bu hadis çerçevesinde bakılırsa yaratılan her şey Cenab-ı Allah'ın esmasının tecellisinden ibarettir. Çünkü sanatlı bir eser bize onu yapan sanatkarı tanıtır. madem herşeyi Allah'ın yarattığına iman ediyoruz öyleyse her şey O'nun sanat esridir. Vebize allah'ı tarif eder. Bu gözle kainata bakarsak ve kainatı okursak Allah'ı tanıyabiliriz.

  Diğer bir husus Kuran'da Allah “Ben cinleri ve insanları yalnız beni tanıyıp kulluk etsinler diye yarattım.“(Zariyat, 51/56) O zaman Allah'ı tanıyan ve iman eden insanın diğer bir vazifesi O'na ibadet ve itaat etmek olacaktır. Zaten Alah'ı tanıyan O'na zevkle ve şevkle kulluk eder.

  Allahu Teâlâ'nın kâmil sıfatları vardır. Bunlardan biri de yaratmadır. Bu sıfatın âtıl olması, hiç olmaması gibidir, faal olması ise devamlı yaratmanın bulunmasını gerektirir. Allah yaratandır, yaşatandır, en güzel yapandır, mutlak iyilik, güzellik ve kemaldir. İşte bu sıfatların eseri, tecellîsi (ilgili olduğu yerlerde eserlerinin görülmesi) diğer varlıklar arasında insanın da yaratılması sonucunu doğurmuştur.

  forumdas.net
   
Yükleniyor...
- Allah insanları niçin Forum Tarih
Allah'ın izniyle insanları kaza ve belalardan korumakla görevli melek hangisidir Soru Cevap 2 Kasım 2012
Niçin Allah'a şükretmeliyiz kısaca Sorularla İslamiyet Salı 10:01
Allah rızası için bir evlilik nasıl olmalı Kadınca 24 Kasım 2015
Allah'ın eşi ve benzeri olmaması ne anlama gelir kısaca İslami Bilgiler 13 Ekim 2015