Ali İlmi Fani Kimdir

'Biyografi' forumunda CalviN tarafından 16 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ali İlmi Fani hayatı
  Ali İlmi Fani hakkında bilgi

  Ali İlmi, 1878 yılında Kadirli’de dünyaya geldi. Şeyh/Hoca Abdülbaki Fani'nin en büyük oğludur. Babasının Tahrirat Müdürlüğü göreviyle Maraş’ta bulunduğu sırada Rüştiye Mektebi’nde (Ortaokul) okudu. Daha sonra Halep İdadisi’ne bir yıl devam ettikten sonra, Adana İdadi Mektebi’ne devam etti ve diploma aldı. Babasından Farsça ve Arapça; başka bilginlerden de değişik alanlarda dersler alır.

  Adana’da, Resmi Gazete yazarlığı ve Matbaa Müdürlüğü yaptıktan sonra, Cebel-i Bereket (Osmaniye) Tahrirat Müdürlüğü, Adana Mektubi Kalemi şefliği gibi görevlerde bulundu. Adana Lisesi’nde Edebiyat ve Farsça öğretmenliği yaptı. Bir ara Bolu’da Tahrirat Müdürlüğü de yaptı. II. Meşrutiyet’ten sonra Osmanlı Meclis-i Mebusan’ının ikinci döneminde Kozan milletvekili olarak bulundu.
  Hayatının önemli bir bölümü Adana’da geçti. Burada Anadolu ve Teceddüt (Yenilik) gazetelerinin başyazarlığını yaptığı gibi, Rehber (Yolgösterici) ve Ferda (Yarın) adlarında iki gazete yayınladı.

  Ferda gazetesinde Milli Mücadele karşıtı yazılar yazdı. 1921/22’de Fransızlar’la yapılan anlaşmadan sonra Mustafa Kemal yanlısı yazılar yazdı, ancak bu sürgün sonucunu değiştirmedi. Fransa’nın egemenliğindeki Antakya’ya geçti ve Antakya Lisesi’nde Edebiyat Öğretmenliği yaptı. 1938 affından sonra yeniden Kadirli’ye döndü. 1964 yılında İstanbul’da öldü.

  Ali İlmi Fani'nin Eserleri

  1.Bir 150′liğin Mektupları
  Ali İlmi Fani’den Rıza Tevfik’e Mektuplar
  Abdullah Uçman, Handan İnci
  Kitabevi Yayınları
   
Yükleniyor...
- İlmi Fani Kimdir Forum Tarih
Milyoner 1896 'daki ilk Modern olimpiyatlarında birinci olan sporculara ne ödül verilmiştir Sorun Cevaplayalım 12 Ekim 2016
Milyoner Adalet Mülkün Temelidir sözündeki Mülk Hangi anlamda kullanılmıştır Sorun Cevaplayalım 16 Eylül 2016
Gerilmiş yay hangi enerjiye sahiptir? Güncel Bilgiler 7 Eylül 2016
Milyoner Kemal Sunal hangi filminde Şaban Karakterini canlandırmamıştır Sorun Cevaplayalım 14 Temmuz 2016