Ali Bin Hamza El-İsfehani Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 13 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. Ali Bin Hamza El-İsfehani Hayatı
    Ali Bin Hamza El-İsfehani Hakkında Bilgi

Ali Bin Hamza El-İsfehani Evliyanın meşhurlarından. Onuncu asrın başlarında yaşamış olup doğum ve vefat tarihleri bilinmemektedir. Tasavvufta Muhammed bin Yûsuf Bennâ’nın sohbetlerinde yetişti. Ali Bin Hamza El-İsfehani Şöyle demiştir

İsfehan’da Muhammed bin Yusuf Bennân’ın sohbetlerinde bulundum. O, daima helal yemek ilminden anlatırdı. Ben de sohbetlerini yazardım. Bir müddet huzûrunda kaldıktan sonra hacca gittim. Hac dönüşünde Basra’ya gelince hocamın vefâtını haber aldım. Çok üzüldüm ve hocam vefât ettikten sonra İsfehan bana ne lâzım diyerek Basra’da kaldım.

Yine şöyle anlatmıştır Sehl-i Tüsterî’nin talebeleri onun hallerini ve sohbetlerini naklederlerdi. Ben de onun sohbetlerinden nakledilen şeyleri yazardım. Birgün dere kenarında abdest alırken notlarım suya düştü, buna çok üzüldüm. O gece Sehl-i Tüsterî’yi rüyâda gördüm. Bana;

Ey mübarek! Defterinin suya düşmesi sebebiyle çok mu üzüldün?

O sözlere olan muhabbetinin hakkını, Allahü tealanın hakkını ve dostlarının hakkını yerine getirmek için onlarda yazılı olan şekilde amel etmez misin? buyurdu. Ben de

Bu arzuya takat yoktur. dedim. Biz böyle konuşurken, Peygamber efendimiz, Eshâb-ı kirâmdan bir cemâatle teşrif ettiler. Resulullah efendimiz bana bakıp, tebessüm ederek Bu taifeye ve sözlerine muhabbet, hakîkattir. buyurdu. Sehl-i Tüsteri “Estağfirullah ya Resulallah!” dedi. Peygamber efendimiz tebessüm etti. Bu hâlin sevinci içerisinde uyandım.