Ali Akıf Bir Kimdir

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 9 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. Ali Akif Bir hayatı,
    Ali Akif Bir ile ilgili yazılar,

Gazeteci Ali Akıf Bir Hakkında yazılanlar;

Gazeteci;Uğur Cebecinin Ali akif Bir Hakkındaki Hürportreler Hürriyet 2002 Ilavesi nde yayınladığı düşünceleri :

Yorumlarının tümünde depreme dayanıklı bir temel var. Üst katlardaki statik hesaplarinin hepsi dogru. Bir solukta okunuyor, birkaç solukta hazmediliyor.
    Ben onu hiç görmedim. Gelecegin gazetecileri, yazarları, çizerleri de belki birbirlerini hiç görmeyecekler.
    Görmemek tanımamak degildir.
    Birkaç satir arasina şıkışmış bir kelime, bir vurgu, bir bakış açısı, bir yelpaze, tanımak için yeterlidir.
    Ali Akif Bir'i okumaya basladıgım günden beri kendime yakın hissettim. Var olan her seye merakı var. Olmayanlarin da pesinde kosuyor. Detay avcısı olarak kalemi eline almis, öldürmüyor, yaralamıyor bir bilgi tepsisinde bize sunuyor.
    Bu bin yılın ve de geçmiş bin yılların tüketimi ile ilgili her şeyden söz ediyor.
    Tüketmek yemek-içmek-giymek degildir.
    Tüketmek bazen soluk almaktır. Sahip olmadan, satın almadan da tüketilebilir. Bir satır arasinda, bir cümlede tüketir, paylaşılabilirsiniz.
    Ali Akif Bir'le bütün köşe baslarında bulusuyoruz. Yorumlarının tümünde depreme dayanıklı bir temel var. Üst katlardaki statik hesaplarının hepsi dogru. Bir solukta okunuyor, birkaç solukta hazmediliyor. Kalıcı cümleler arkasindaki bilgi birikimi'nin Hürriyet okurları için farklı ve gerekli olduguna inanıyorum.
    Görsek de göremeyiz.
    Bir işi profesyonelce yapanlarin birinci meslek hastalıkları körlüktür. Kisa zamanda yakalanirsınız. Sıfır aydinlıkta bin mumluk ışıkları göremezsiniz. Odak noktanızda bir hastalık baslamıstır. Retinanız sonuna kadar yirtilmistir. Disaridan bir kisi bir bakista bütün isiklari görür. Ali Akif Bir de öyle. Sifir aydinlikta ya da tam karanlıkta farketmedigimiz güçlü ışıkları degil sadece titrek mumları da buluyor.
    Çogumuz korkarız.
    Akif Hoca'nin Not Defteri aslında bir cesaret örnegi; Bizim nesil gazeteciler bir markadan söz ederken hálá korkarlar. Acaba laf olur mu, diye. Hastalık haline gelmis kaygılar taşırlar. Oysa Akif Hoca markaların hakkını, hukukunu veriyor. Yeri geldiginde yeriyor. Mizah anlayisı, ciddiyeti ile bütünlesiyor.