Alanya

'Ne Nerede ?' forumunda HazaN tarafından 13 Mayıs 2008 tarihinde açılan konu

1. [FLASH]http://www.fileden.com/files/2008/5/3/1895052/alanya.swf [/FLASH]

Alanya, geniş plajları, tarihi eserleri, modern otel ve motellerin sayısız balık lokantaları, kafe ve barlarıyla mükemmel bir tatil merkezidir. Gelenleri ilk karşılayan, Alanya Yarımadası'nın üzerinde bir taç gibi kurulmuş olan ve 13. yüzyıldan kalma şahane Selçuklu Kalesidir. Etkileyici kalenin yanı sıra eşi benzeri olmayan tersanesi ve anıtsal güzellikteki sekizgen Kızıl Kule görülmeye değerdir. Limanı çevreleyen kafeler ve barlar akşam saatlerinde liman yolu boyunca el sanatları, deri, giysi, mücevherat, el çantaları ve yöreye özgü ilginç renklere bezeli
    su kabaklarının satıldığı butikler yer alır. Eğer mağaraları
    keşfetmekten hoşlanıyorsanız Damlataş Mağarası'nı gezmeniz gerekir. Mağara yakınında Etnografya Müzesi yer almaktadır. Tekneyle üç deniz mağarasına ulaşabilirsiniz: fosforlu kayalarıyla Fosforlu Mağara, korsanların kadın esirleri tuttukları Kızlar Mağarası ve Aşıklar Mağarası. Alanya'nın 15 km. doğusunda yer alan Dim Çağı Vadisi gölgelerin serinliğinde dinlenmek için ideal bir yerdir. Tüm sahillerinden denize girilebilen Alanya tam bir güneş, deniz, kum cennetidir.

Alanya Kalesini, Kızılkuleyi gezmeden Damlataş Mağarasını görmeden, Müzeleri gezmeden,Yöre balıklarını tatmadan, İpek eşarp almadan, Dönmeyin...

NE ALINIR?
    Alanya' da yerli ve yabancı turistlerin hemen her türlü gereksinimlerini karşılayabilecek her çeşit mağazalar vardır. Yörede yetiştirilen ipekböceği ürünü ipek dokumalar çok ünlüdür.

NE YENİR ?
    Alanya bulunduğu yer ve iklim nedeniyle çok zengin sebze ve meyve türlerine sahiptir. Sebze yemekleri dışında, laba, düğün çorbası, öküz helvası gibi özgün yemekler de vardır.

2. [grade="FF1493 808080 008000 4B0082 FF0000"]Bilgi ve paylaşım için teşekürler Hazan. iyi de bu Öküz Helvası da nedir sayın CO ADMİNİM ilk defa duyuyorum [/grade] :f118: :f40: :f106:

3. Antalya yöresinde en tanınmış yemek, diğer yörelerde meze olarak yapılan piyazdır. Antalya'da piyaz diğer bölgelerden farklı olarak taratorla hazırlanır ki özelliğini de bu oluşturmaktadır diye bir açıklama getirebilirim sanırım sayın onursal Üyem :f106:

4. Ewet harika yerler:f63:

Paylaşımın için teşekkürler Hazan:f40:

5. Teşekkürler HazaN Ablacım..:f40: Tatile çıkasım geldi..:f106: :f106: Tatile daha çoook var ama..:(

6. ayy çok canım çekti hem yemekleri hem alanyayı :f40:

7. Paylaşım için teşekkürler HazaN çok güzel bi tanıtım alanyada güzel bi yer..

8. bu güzel ve tanıtıcı paylaşımına teşekkürler hazan

9. Alanya' ya mı gitsek bu yaz acaba.... Yok ama orası çok sıcaktır şimdi Pişeriz.... ben bi yere gitmicem ..;) : ;) :

10. Emeğine sağlık Hazan
    Forumdaş yaz toplantısını Alanyadamı yapsak :f106: patrona duyrulur.
    Bilg ve Paylaşım için teşekkürler.

11. Çok güzel bir tanıtım arkadaşım..

Ellerine sağlık..

12. Süper bir tanıtım olmuş hazan:f40:
    aslında ülkemizin tanıtım reklamlarını sana hazırlatmalılar bence:f106:

harikaydı emeğine sağlık teşekkürler:f9: :f9: :f9:

13. Alanya ya gittiğinizde kaldığınız bir otelde Türk insanından çok Rus ve Almanlarla karşılaşırşınız.Hatta ve hatta alışveriş merkezlerinde ikinci sınıf insan muamelesi görmeniz şaşırılmayacak bir durum.:( Denizi oldukça kayalık ve çok dalgalı.Çocuklarınızı güvenle sahilde bırakamıyorsunuz.:( Ama kleopatra plajına gitmenizi tavsiye ederim.Ya da benim yaptığım gibi çocuğunuzu otel havuzundan çıkarmayın.:f106:Tekne turuna mutlaka çıkın. Gittiğinizde Alanya kalesine çıkmayı unutmayın. Tabi benim gibi yükseklik korkunuz varsa çocuğunuzu tutmaktan tüm Alanya'yı göz alabildiğince izlemenin tatını çıkartmaktan mahrum olmayın.Dim çayına mutlaka gidin derim.Suyun içerisine yapılmış kamelyalarda çay içmenin ve o Alanyanın yakıcı sıcağında üşümenin tadını çıkarın.:f40: Dim mağarasına arabayla çıksanız bile benim gibi sigara içiyorsanız rakımdan dolayı bol oksijenden nefesinizin kesilmesi gayet normal. Ama giriş çok pahalıydı.:( Ne var sanki ucuz olsada herkes görebilse :f20:
    Ülkemizin her köşesi gezip görülesi yerler. Alanya da bunlardan bir tanesi. Gece Türk usulü eğlenmek istiyorsanız türkü barı tavsiye ederim. :f40: