Akvaryum Dekorasyonu

'Hayvanlar Alemi' forumunda HazaN tarafından 17 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Akvaryum Dekore Etmek

  Akvaryumlarımızı süslemek onları dekore etmek için çeşitli yapay ve doğal malzemeler vardır.Akvaryum dekore ederken dikkate alınması gereken nasıl bir akvaryum istediğimizdir.Eğer kendi zevkimize hitap etmesini istiyorsak,akvaryumcularda bunun için hazırlanmış plastikten imal edilmiş,istiridyeler,dalgıçlar,dönen yel değirmenleri v.b. malzemeler mevcut,ancak bu balıklarınız için hiçte doğal olmayan suni bir ortam olacak belki de bu gibi malzemelerle akvaryumunuzu hastalıklara karşı güçsüz düşüreceksiniz.Adi malzemeden yapılmış plastik bir süs akvaryum suyunda çözülerek suya kimyasallar bırakacak yada çok güzel bulduğunuz köşeli bir taş balıklarınıza zarar verecektir.
  Akvaryumu kurmaya başlamadan önce onun cam bir kap ve içindeki birkaç balıktan ibaret bir hobi aracı olmadığını balıkların doğal ortamlarına benzetilmeye çalışılmış birer sualtı evreni olduğunu bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir.

  Doğru kurulmuş her akvaryum her şeyiyle yaşayan bir evrendir.Gözümüzle gördüğümüz ve göremediğimiz canlıları barındırır ve kendine has doğal dengesi bir döngü oluşturur.ancak bu niteliği ona kazandıran siz akvaryum severler olacaksınız.
  Balıklarınızı iyi tanımanız ve doğal ortamlarını bilmeniz ilk işiniz olmalıdır.Cichlid besleyen kayalı,canlı doğuran besleyen bitkili olmasına dikkat etmeli.

  Bitkiler ve kayalarla hayal gücünüzü kullanarak dilediğiniz şekilde akvaryum kurabilirsiniz.Ayrıca çok fazla para harcamadan köpük,derz ve silikon yardımıyla akvaryumunuza derin suların kayalı ortamı görüntüsü de verebilirsiniz.Bu teknikle akvaryumunuzun filtre,ısıtıcı,hortum gibi malzemelerini göz önünden kaldırabilir yabani bir doğal ortam görüntüsü katabilirsiniz.Mesela ısıtıcınızı akvaryumun bir köşesine verdiğimiz malzemelerle hazırladığınız dik kayanın arkasına koyarak göz önünden kaldırabilirsiniz.

  Dekoratif bir akvaryum kurarken balıklarınızın doğal şartlarına dikkat edilmesi gerektiğini yazmıştık,bunun için mesela Cichlid akvaryumuna koymak istediğiniz bitkileri saksılara koyabilir ve bu saksıları kayaların arasına veya arkasına gizleyebilirsiniz,böylece hem bitkileriniz sağlıklı büyümeye devam ederler hem de akvaryumunuz güzel bir yeşil ortam kazanmış olur.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Mart 2014
 2. Cevap: Akvaryum Dekorasyonu

  Güzel paylaşım teşekkürler
   
Yükleniyor...
- Akvaryum Dekorasyonu Forum Tarih
Akvaryum balıkları ne kadar yaşar? Kadınca 19 Mayıs 2016
Akvaryum Balığı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz Hayvanlar Alemi 9 Ekim 2013
Akvaryum Balıkları Nelerdir Hayvanlar Alemi 6 Ekim 2013
Akvaryum Nasıl Yapılır Merak Ettiklerimiz 11 Temmuz 2013