Akvaryum Bakımı

'Hayvanlar Alemi' forumunda HazaN tarafından 17 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Akvaryum bakımı

  Akvaryumunuzda bulunan canlılar beli dönemlerde bakım ister. Canlılarınızın doğal hayatta olduğu gibi ...
  sağlıklı kalabilmesi için bu şarttır. Akvaryum bakımı ; günük , haftalık ve yıllık olmak üzere kategorilere ayrılır.

  Günlük bakım:

  Tropikal bir gününü uzunluğu 12 saat olduğu için aydınlatma süreniz günlük 12 saat olmalıdır. Yosunlama söz konusu değil ise ışıklandırma sürenizi değiştirmeyin. Ancak akvaryumunuzda aşırı derecede bir yosunlanma söz konusu olur ise ışıklandırma sürenizi 12 saatten aşağıya düşürün. Akvaryumunuzun ısı derecesini kontrol edin olması gerektiğinin sışında bir değişim var ise ısıyı yükseltin veya azaltın. Fitreleme sisteminizin veya havalandırma sisteminizin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin canlılarının daima oksijen ihtiyacı vardır
  Canlılarınızı günde 2 veya 3 kere belli aralıklarla yemleyin.

  Haftalık bakım:

  Akvaryumunuzun su seviyesini kontrol edin. Akvaryumunuzun dip kısmında oluşan yem atıklarını dipten su çekerek temizleyin, Akvaryumunuza çekmiş olduğunuz kadar dinlenmiş su ilavesi yapın. Akvaryumunuzun su paremetrilerini haftada bir kez kontrol edin ve gerkli ayarlamaları yapın. Camlarda olşan yosunlanmaları temizleyin.

  Gerektiğinde bakım:

  Aşırı derecede yem verildiğinde canlılar tarafından yenilmeyen yemler dibe çökcektir. Bu atıkların anında filitre ile çekilmesi gereklidir. Canlıarın rengine solukluk, Davranış bozukluğu, kayalara sürtünme gibi belirtiler gözlendiğinde hemen su değişimine gidilmeli. Çekilen suyun yerine hemen dinlenmiş su ilavesi yapılmalıdır. Hastalık ve hastalık etmenleri ile karşılaşıldığında hemen müdahale etmeli ve gereken tedavi yöntemi uygulanmalıdır.
   
Yükleniyor...
- Akvaryum Bakımı Forum Tarih
Akvaryum Balıkları Bakımı Hayvanlar Alemi 10 Nisan 2011
Akvaryum balıkları ne kadar yaşar? Kadınca 19 Mayıs 2016
Akvaryum Balığı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz Hayvanlar Alemi 9 Ekim 2013
Akvaryum Balıkları Nelerdir Hayvanlar Alemi 6 Ekim 2013