Akut Nedir, Akut Ne Demek, Akut

'Türkçe Sözlük' forumunda Ezlem tarafından 4 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Akut anlamı ,Akut sözlük anlamı, Akut hakkında bilgi

  AKUT: AKUT (Arama Kurtarma Derneği), mağaralarda, dağlarda veya diğer yerlerde, doğal afetlerde kaybolanların aranması ve bu koşullarda kaza geçirenlerin kurtarılması için etkinlik gösteren bir dernektir.

  1996 yılında kurulmuş olan dernek, kamu yararına çalışan bir dernek olup, gönüllülük ilkesi ile çalışmaktadır.
  Türkiye'de, özellikle dağcılık sporunda kaza geçiren veya kaybolanların arama ve kurtarılmaları konusunda uzmanlaşmış bir kurumun bulunmamasından kaynaklanan boşluğun doldurulması derneğin ana kuruluş amacıdır.

  1995 yılında Ali Nasuh Mahruki'nin önemli çabaları ile bir araya gelen gönüllü dağcıların oluşturduğu bu oluşum, ilk kez aynı yıl Aralık ayında Uludağ Keşiştepe'de yapılan bir arama kurtarma operasyonunda AKUT adını kullanmış ve yoğun sis, dondurucu soğuk ve kar yağışına rağmen mahsur kalan kişiler kurtarılmıştır.
  Dernek, 1997 yılından itibaren kuruluş amacının yanında diğer doğal afetlerde de arama ve kurtarma çalışmalarına katılmaya başlamıştır. Türkiye'nin tam anlamıyla AKUT ile tanışması, 1999 Marmara depremi sonrasında olmuştur.
  AKUT Birleşmiş Milletler'in arama kurtarma organizasyonu olan INSARAG'a üye operasyonel bir ekiptir. Yunanistan, Tayvan, Mozambik, İran, Pakistan'daki afetlerde görev almıştır.
   
Yükleniyor...
- Akut Nedir Akut Forum Tarih
Akut Nedir Kısaca Kısa Bilgiler 1 Ekim 2013
Uçaklardaki Karakutunun rengi Nedir Güncel Bilgiler 7 Nisan 2013
Akut Nedir - Akut'un Tarihi - Akut'un Görevleri Nelerdir ? Ders notları 20 Şubat 2011
AKUT Nedir, AKUT Ne Demek Türkçe Sözlük 10 Kasım 2010