Akraba Evliliği Sonuçları

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve Elfida tarafından 8 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. Elfida Üye

  Akraba Evliliğinin sonuçları nelerdir
  Akraba evliliğinin sakıncaları
  Akraba Evliliğinin kötü sonuçları nelerdir


  Akraba evliliğinde önemli olan sorun sağlıklı olan bireylerin genlerinde taşıdıkları hastalıkların çocuklarına aktarılmasıdır. Bu açıdan önemli olanlar ise otozomal resesif ve bazı multifaktöryel geçişli hastalıklardır. Bu hastalıklardan en çok rastlananı kistik fibrozistir . Kistik fibroziste etkilenen en önemli organlar epitel yapılardır, dokuların salgı, solunum ve emilim özellikleri bozulur. Buna bağlı akciğer sorunları , gastrointestinal sistem komplikasyonları ortaya çıkar. Kistik fibrozis li hastaların yaşam süresi ortalama 27 yıldır.

  Fenilketonüri ise özellikle beyni etkileyen bir hastalıktır. Türkiye'de fenilketonüri sıklığı 5000 de 1'dir.ve fenilketanüri fenilalanin'in tirozin hidroksilasyonundaki enzim defekti sonucu fenilalanin yıkılamaz ve hastalık oluşur. Yenidoğan döneminde fenilketonüri taraması, ülkemizde Sağlık Bakanlığı'na bağlı kuruluşlarda rutin hizmetler arasında verilmektedir. Doğumdan sonraki 5-10 gün içinde birkaç damla kan ile basit bir yöntemle (Guthrie testi) hastalık saptanabilir.

  Talasemi major ise özellikle Akdeniz Bölgesi’nde taşıyıcılığı yüksek bir kan hastalığıdır. Hemoglobindeki defekte bağlı gelişir. Anemi ağırdır, büyüme geri kalır ve kalp yetmezliği gelişir. Tedavi ile 40 yaşa kadar yaşam uzatılabilir. Son yıllarda ülkemizde evlenmek üzere olan çiftlerde evlilik öncesi taşıyıcılık için talasemi major hastalığının tespiti için taramalar yapılmaktadır.


Benzer konu başlıkları: Akraba Evliliği
Forum Başlık Tarih
Hz.Muhammed (sav) Peygamber Efendimizin Akraba Evliliği İle İlgili Sözleri 21 Mayıs 2013
İslami Bilgiler Akraba Evliliği Günah mı 28 Aralık 2012
İslami Bilgiler İslamiyette Akraba Evliliği 27 Aralık 2012
İle İlgili Sözler Dinimizde Akraba Evliliği İle İlgili Bilgi 26 Aralık 2012
Evlilik Rehberi Akraba Evliliği Sakıncaları Nelerdir 26 Aralık 2012