“Akıllı düşman, akılsız dosttan iyidir.” Sozünü açıklayan bir kompozisyon yazınız.

'Etüt Merkezi' forumunda Misafir tarafından 10 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. Akıllı düşman, akılsız dosttan iyidir.Sözünü açıklayan bir kompozisyon yazısına ihtiyacım var. yardım lutfen..

2. Cevap: “Akıllı düşman, akılsız dosttan iyidir.” Sozünü açıklayan bir kompozisyon yazı

Akıllı bir düşman, akılsız bir dostan daha iyidir.Çünkü Akılsız kimse, dostu için iyi niyet beslediği halde yaptığı işin ne gibi kötü sonuçlar doğuracağını düşünemez. Böylece dostuna bilmeyerek kötülük edebilir. Oysa akıllı düşmanın yapacağı kötülüğü, insan akıl yoluyla sezer, gereken önlemi alır. Akıllı düşmanla anlaşmak da kolay olur. Gelin akılsız dost kelimesini bir örnekle somutlaştıralım ;

Vaktiyle bir gurbetci vardı Uzun süre gurbette kaldığından ailesini görmemişti Düşünüp gezinirken memleketten yeni gelmiş Hasan isimli hemşehrisine rastladı Gözleri sevinçten pırıl pırıl parladı Boynuna sarıldı

Ah Hasancığım, seni bana Allah gönderdi Merak ettim acaba bizimkileri gördün mü?
    Tabii dedi Hasan

Sevdiği bir atı, bir de köpeği vardı Sormaya onlardan başladı
    Köpeğim nasıl?
    Anlayışsız hemşehrisi Hasan hiç tereddütsüz felaket haberini verdi
    Köpeğin öldü dostum
    Nasıl, ne zaman?
    Ölen atının kemiği gırtlağında kaldı da
    Sevgili atım da öldü demek Ne yapalım zarar gelirse mala gelsin Peki ama atım ne zaman öldü?

Hasan hiç umursamadan cevap verdi
    Karının cenazesini kaldırırlarken
    Adamın gözleri yuvalarından çıkmıştı Çığlık çığlığa bağırdı
    Karım öldü ha, peki hangi hastalıktan?

Hasan yine umursamaz tavırlarla bakınıyor, sanki çok normal şeylerden bahsediyordu
    Hastalıktan değil, oğlunun acısına dayanamadığından öldü dostum
    Adam beyninden vurulmuşa dönmüştü Saçını başını yoluyor, yine de iyi haber alabilmek ümidiyle durmadan soruyordu

Yanlış hatırlamıyorsam annenin ölümünden bir hafta sonraydı Aldığı yaralardan dolayı öldü zavallı
    Vay başıma annemi de kaybettim
    Babanla birlikte yıkılan evinizin altında kaldı zavallılar

Adam acıdan yere yığıldı Yerde kıvranırken hemşehrisi Hasan oradan söyleniyordu
    Bir gün nasılsa hepimiz ölecek değil miyiz, ne var bunda bu kadar üzülecek?

Yukarıdaki örnektende anlaşıldığı gibi akılsız kimse dostu için iyi niyet beslediği halde yaptığı işin ne gibi kötü sonuçlar doğuracağını düşünemedi ve arkadaşına kötülük etmiş oldu.Oysa annesinin öldüğünü akıllı bir düşmanı söyleseydi adam akıllı düşmanın ona kötülük yapabileceğini akıl yoluyla sezer, emin olmadan şiddetli tepkiler vermez gereken önlemi alırdı.

3. çok uzun hikaye kısa olaydı iyiydi yinede sagol yüksek aldım :) yani + aldım :p

4. Ya arkadaşlar bu atasözünün nasıl resimleyebilirim yani nasıl çizmeliyim