akılla inanç arasında nasıl bir ilişki vardır

Konusu 'Soru Çözüm' forumundadır ve Misafir tarafından 28 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. Misafir Ziyaretçi

Akılla inanç arasındaki ilişki hakkında bilgi istiyorum.
  2. anniccha Üye

Cevap: akılla inanç arasında nasıl bir ilişki vardır

İman ve Akıl Arasındaki İlişki

Hıristiyan için felsefedeki en temel problemlerden biri Akıl ve İmanı nasıl birbirleriyle birleştireceği sorunudur. Esinleme'nin (Vahiy) filozofik gerçeği belirlemedeki rolünü bilmek hayatınızı nasıl etkileyecektir? Peki aklın sorgulama yoluyla gerçeği belirlemedeki rolü nedir? Bunlar kolay sorular değildir ve Hıristiyanlar bu sorulara farklı yanıtlar verdi.

Örneğin bir arkadaşınız bir gün size geldi ve kendisinin Joseph Smith'in başlattığı bir inanç olan Mormonluk'a geçtiğini söyledi. 19.yy'da Joseph Smith'e Moroni isimli bir melek göründü ve böylece Mormonluk akımı başladı, giderek yayılarak, bugün ABD'de en hızlı yayılan akım oldu. Benzer şekilde Muhammed'e mağarada Melek Cebrail göründü ve İslamiyet başladı. Ben henüz üniversitede öğrenciyken bir gün, bir Müslüman arkadaşım titreyerek bana yaklaştı ve bilinmeyen garip dille konuşmaya başladığını söyledi. Kendisi Muhammed'i rüyasında gördüğünü ve o andan itibaren Müslüman olmaya karar verdiğini söyledi. Hristiyanlık'ta İsa'nın doğumunu melekler müjdeledi, Meryem'e bile görünen melek Cebrail idi.

Görüyoruz ki, hayatımızda esinin çok büyük önemi vardır. İşte esinin gerçeği göstermedeki rolünü bilmemiz, gerçeği belirlememizde büyük önem taşır. Esin ve sorgulama (aklın gerçeği arama metodu, kısaca merak ile karşılaştırabilirsiniz) terimlerinin kökenlerini bilmeliyiz. 'Esin' insansal güçle ulaşılamayan ve keşfedilemeyen Tanrı'nın sahip olduğu gerçeğin bize doğaüstü yolla ulaştırılmasıdır. 'Sorgulama' gerçeği keşfetmekte kullandığımız insanın doğal yeteneğidir.

Sorgulama, gerçeği bilmenin bir yoludur: Anlama, keşfetme veya kanıtlama. İman da aynı şekilde gerçeği bilmenin bir yoludur. Hiçbir insan imana sahip olmadan yeryüzünde yaşamadı. Hepimiz imanın öğretmenlere, arkadaşlara, köşe yazarlarına, politikacılara güvenme olduğunu biliyoruz.

Gerçeğin bulunmasına yönelik sorunu çözmek, iman ve sorgulamayı bir araya getirince karşımıza 5 farklı grup çıkıyor. Bunu anlayabilmek için ortaokul matematiğindeki kümeleri bilmeniz bile yeterlidir.
  3. Misafir Ziyaretçi

Cevap: akılla inanç arasında nasıl bir ilişki vardır

çok kötü daha 5. sınıfım ben bundan ne anlıyayım