Akdiken ve Akdikenin Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda CalviN tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Akdikenin yararları
  Akdikenin Faydaları
  Akdiken (Rhamnus cathartica): Dalları karşılıklı, uçları diken halinde olan, sarı-yeşil renkli küçük çiçekler açan, 3-6 metreye kadar boylanabilen ve 100 yıl kadar yaşayabilen bodur bir ağaçtır. Bütün Avrupa ve Anadolu�da, genellikle orman gibi ağaçlık alanların kenarlarında ve nemli yerlerde yetişir. Meyvesi acıdır. Geyikdikeni olarak da bilinir.

  Akdikenin Faydaları: Etkili bir müshil olan akdiken idrar arttırıcıdır ve kabızlığı gidermekte faydalıdır. 15-20 tane meyve şiddetli ishale neden olabilir. Derideki kaşıntıları kesmeye yardımcı olur. Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir.

  Akdiken nasıl kullanılır? Meyveleri, kök ve kabukları kullanılır. Meyvelerinin sıkılması ile çıkarılan su kullanılabileceği gibi meyveler kurutulup toz haline getirildikten sonra suyla kaynatılarak da kullanılabilir. Fazla miktarda yenilirse şiddetli karın ağrısı yapabilir. Akdiken çiçeği kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa boğaz ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. Yaprakları ezilerek kanayan yaraya konursa kanamayı azaltır. Akdiken meyvesinin suyu da siğil ve kaşıntılara karşı faydalıdır.
   
Yükleniyor...
- Akdiken Akdikenin Faydaları Forum Tarih
Akdiken Nedir? Akdiken Faydaları Nedir Şifalı Bitkiler 16 Nisan 2012
Akdiken Faydaları Şifalı Bitkiler 30 Ağustos 2010
Kabızlık ve Kaşıntı İçin Akdiken Şifalı Bitkiler 11 Kasım 2009