Ahududulu ve Muzlu Sarlot

'Damak Keyfi' forumunda anniccha tarafından 17 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Malzemeler :

20 cm lik kelepceli kalibin ya da cember kalibin kenarlarini cepecevre saracak ve tabanini 2 defa kaplayacak kadar kedidili (Ben bu sefer hazir aldigim yumusak kedidillerini kullandim.)
    Pastaci kremasi (Tarifi asagida)

1 bardak sut kremasi
    1 yemek kasigi arti 1/4 tatli kasigi seker (farkli yerlerde kullanilacak)

1/2 kasik vanilya
    1 ila 1,5 cm lik dilimlere kesilmis 2 olgun muz
    Seker surubu (Tarifi asagida)

2 tepeleme bardak ahududu

Seker Surubu

1/3 bardak seker
    1/4 bardak su
    1/2 tatli kasigi vanilya
    Su ve sekeri ufak bir sahana alin. Kapakla agzini ortup kaynama noktasina getirin. Bir dakika hafif hafif kaynamasina izin verin. Sonra kapagini acip sogutun ve vanilya ile tatlandirin.

Yapılışı :

Kalibinizin kenarlarini ve tabanini kedidilleriyle bosluk kalmayacak sekilde kaplayin. Dilimlenmis muzlarinizi seker surubuna ekleyip karistirin. Muz dilimleri surupla kaplandiktan sonra muzleri suruptan suzun. Seker surubunu bir firca ya da kasik yardimiyla kedidillerinin ic yuzeylerine ve tabana surun.
    Ahududularin olgunlarindan bir miktarini ayirip 1/4 tatli kasigi seker ilave edin ve catalla ezin. Yaklasik 2 yemek kasigi kadar ahududu ezmeniz olmali. Bunu sarlotunuzun tabanina duzgunce surun.

Pastaci kremanizin yarisini yine mumkun oldugunca duzgun bir sekilde sarlotun tabanina yayin. Bunun uzerine yikanip kurulanmis ahududularinizi dik olarak yerlestirin. Bir bardak cig kremayi 1 yemek kasigi seker ve 1/2 tatli kasigi vanilya ilavesiyle sertlesene kadar cirpin. Bunun yarisini ahududularin uzerine yayin ve kasikla hafif bastirarak kremanin meyvalarin arasini doldurmasini saglayin.

Kalan kedidillerinizi arada mumkun oldugunca bosluk kalmayacak sekilde sut kremasinin uzerine yerlestirerek bir ara kati hazirlayin. Kalan seker surubu ile kedidillerini islatin. Pastaci kremasinin kalanini kedidillerinin uzerine sivayin. Pastacı Kreması için bkz. >> PASTACI KREMASI Suruptan suzulmus muzlari esit olarak pastaci kremasinin uzerine dagitin. Kalan cirpilmis sut kremasi ile muzlarin uzerini kapatin. Ahududularinizin artanini (1 bardaktan biraz daha fazla kalmis olmasi lazim) krema katinin uzerine tepeleme yerlestirin. Kaliptan cikarmadan 4-5 saat kadar buzdolabinda dinlendirin.

Servisten once biraz isitilmis ahududu marmelati ile ustteki meyvalari parlatabilirsiniz. Kesme kolayligi olsun diye cok az jelatinle ustteki meyvalari krema katina sabitleyebeilirsiniz, bu ayni zamanda parlatma isine de yardimci oldu. Arzu ederseniz sarlotunuzu bir kurdele ile cevreleyerek susleyebilirsiniz.
    AFİYET OLSUN !!! =))
    //bizimpastane//

Wish bunu beğendi.

2. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

Forumdaş Ailesine Afiyet Olsun !!! =))

3. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

Süper gözüküyo. İşyerindeki gündenmi bunlar ;)

4. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

Yapan olsada yesek :):)

5. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

Ne güzel söylemişsin oOOBeLLeOOo şöyle günümüz güneşimizde yokki mecbur böyle resimlere bakıp ciğerci kedisi gibi ekrana yapışacağız :)

6. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

Benim günüm Haziranda :) Beklerim o zaman, sizi pastaya doyurayım:f40: Fakat gelen bir çeyrek altınla geliyo haberiniz ola:) :)

7. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

:)))Paraylamı İş Yapıyon..

8. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

Etkinliğin amacı o yahu yoksa hiiç problem değil :)

9. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

Benim günler beleş neredeyse :) etkinliğin amacı muhabbet yanında da bol ikram :f196::):)

10. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

Hatay şurası burnumuzun ucu o sorun değilde, çeyrek altın oldu 102 TL
    yol parası artı çeyrek pasta için biraz masraflı olacak gibi, ama sohbet muhabbet düşünülünce katlanılır mı bu zahmete
    katlanılır kesinlikle :D

11. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

Hazanim siz gelin de çeyrek falan boşver möhim deel, muhhabetinizin yerini değil çeyrek altın külçe altın bile karşılamaz zaten :f196:

12. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

Kadınlar gününe çevirmişiniz burayı. Forumda bir tek altın gününüz eksikti. Onuda başlatın tam olsun bari :f40:

13. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

Harikaymış.Eğer yemezsek sen bilirsin ....

14. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

Birileri kıskanmış neee..:)

15. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

Allah Allah yapılır yapılmaz adı üstünde altın günü erkeklere noluyo çözemedim sizde halı saha günü flan yapınn:f20:

16. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

:) Bitmeden yetiştim umarım anninccha biraz pahalıya patlıyor ama olsun değer:))

17. Cevap: Ahududulu ve Muzlu Sarlot

Yok Yaren seni bekledim, herkes saldırdı ama ben karşı çıktım sonuna kadar, ama sende nerde kaldın zor dayandım :f40: Hadi kahvelerde tamam başlayabiliriz, eksik yok sanırsam :f196: