Ahşap Boyama Çatlatma yapılışı

'El Becerileri' forumunda Ezlem tarafından 2 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ahşap Boyama Çatlatma
  Ahşap Boyama Çatlatma teknikleri
  Ahşap Boyama Çatlatma tekniği nasıl yapılır
  Ahşap Boyama Çatlatma nasıl yapılır

  Çatlatma Teknikleri:

  [​IMG]

  Klasik çatlatma:

  Malzemeler:
  Obje, klasik çatlatma medium, fırça, akrilik boya, zımpara, sünger, sentetik vernik.

  Uygulama:
  Obje zımparalanır. Tozu alınır. 1. kat zemin boyası sürülür. Zımparalanır. 2. kat zemin boyası sürülür. Zemin boyası açık renk olmalıdır. Üzerine uygulanacak renk, uyumlu bir koyu renk olamalıdır. Klasik çatlatma medyumu sentetik fırça ile eşit oranda yüzeye sürülür. Tam kuruma olduktan sonra uyumlu olan bir akrilik boya nemli sünger yardımıyla veya fırça ile uygulanır. Klasik çatlatmada boya sürer sürmez çatlama oluşur. Bu yüzden üst üste darbe yapılmamalıdır, boya çözünebilir. Bu işlem tek aşamada uygulanır.

  Antik çatlatma:

  Malzemeler:
  Obje, çatlatma medium, fırça, akrilik boya, zımpara, sünger, su bazlı vernik.

  Uygulama:
  Obje zımparalanır. 1. kat zemin boyası sürülür. Kuruduktan sonra tekrar zımparalanır. 2. kat zemin boyası sürülür. Kurumaya bırakılır. 1. kat çatlatma mediumu sürülür. 30 dakika bekletilir. 2. kat çatlatma mediumu sürülür. Kurumaya bırakılır. Obje kuruyunca su bazlı vernik aynı yere bir kere sürülmek kaydıyla uygulanır. Bir gün kurumaya bırakılır. Nemli sünger antiquinge batırılır. Çatlakların içine girecek şekilde sürülür. 5 dakika bekledikten sonra silinir. Kuruma tamamlanınca vernikleme yapılır.


  Mozaik çatlatma:


  Malzemeler:
  Obje, antiquing, mozaik çatlatma medium, fırça, akrilik boya, zımpara, sünger, sentetik vernik.

  Uygulama:
  Obje zımparalanır. Tozu alınır. 1. kat zemin boyası sürülür. Kurumaya bırakılır. Daha sonra 2. kat zemin boyası sürülür. Kuruyunca mozaik çatlatma step 1 uygulanır. Şeffaflaşıp kuruduktan sonra mozaik çatlatma step 2 sürülür. 12 ila 24 saat arası kurumaya bırakılır. Çatlaklar arası antiquing ile doldurulur. Sünger ile silinir. Sentetik vernik ile verniklenir.
  Timsah kabuğu çatlatma:

  Malzemeler:
  Obje , seramik cam, crocodile çatlatma step 1 – 2 şeffaf renk, akrilik ve metalik boya, fırça, zımpara, vernik, sprey vernik, yat vernik, su bazlı vernik.

  Uygulama:
  Obje zımparalanır. Tozu alınır, bir kat zemin boyası atılır( akrilik veya metalik ). Obje’ye ikinci kez zımpara yapılır ve tozu alınır. İkinci kat zemin boyası atılır. Crocodile çatlatma step1 sürülür. Tamamen şeffaflaşır , sonra step 2 sürülür. Stepin rengi zemin rengine kontrast bir renk olmalıdır. Step 2 yoğun kullanıldığında geniş çatlaklar elde edilir. Çatlatma işlemi tamamen bittikten sonra verniklenir.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...
- Ahşap Boyama Çatlatma Forum Tarih
Ahşap Boyama Örümcek Çatlatma Nasıl Yapılır El Becerileri 26 Mayıs 2011
VERNİK ÇATLATMA Ahşap Boyama Tekniği Bunları biliyormusunuz 4 Ocak 2009
Ahşap Boyama One Stroke Tekniği El Becerileri 27 Kasım 2012
Ahşap Boyama, Çay Tepsileri El Becerileri 16 Ekim 2012