Ahmet Ümit Kukla kitabının özetini arıyorum

'Bilgi Rehberi' forumunda Misafir tarafından 6 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. Ahmet Ümitin Kukla kitabının özeti lazım yardımcı olursanız sevinirim.

2. Cevap: Ahmet Ümit Kukla kitabının özetini arıyorum

Kabzasında bir haç olan bıçakla öldürülmüş bir adam... Üstelik yanı başında bir Kutsal Kitap açık bırakılmış, satırlardan birinin altı adamın kanıyla çizilmiş ve kitabın kenarına bir azizin adı düşülmüş...

Kavim'de olaylar böyle başlıyor işte. Komiser Nevzat, yardımcısı Ali ve Zeynep de olayı çözmek için hemen harekete geçiyorlar. Ahmet Ümit'in beklenen yeni romanında gizemli olaylar çerçevesinde işlenen cinayetleri aydınlatmaya çalışıyor kahramanlarımız. Hıristiyanlık, Süryanîlik, Arap Alevîliği gibi dinî konuların da rol oynadığı, İstanbul'dan Mardin'e uzanan, devletin derinliklerinde kurulmuş yanlış düzene çarpıp geri tepen ilginç bir soruşturma bu. İşlenen cinayetler gizemli ve çarpıcı, ama kahramanlarımızın soruşturma sırasında karşılarına çıkan gerçekler daha da çarpıcı. Çok heyecanlı, gerilimli bir polisiyeyle karşı karşıyayız, orası kesin. Ama bu polisiye bize Türkiye'nin yakın geçmişi ve bugünüyle ilgili de çok şey söylüyor. Yani, Ahmet Ümit yine çok katmanlı ve çok sesli bir romana imza atıyor. Kavim, hem polisiye severleri hem de tüm roman severleri mutlu edeceğe benziyor.

Kitabın baş kahramanı Adnan Sözmen, geçmişte bir çok başarıya imza atmış ama zamanla yerini ve ününü korumayı başaramamış bir gazeteci portresi sunuyor bize İşinden atıldığı gün, uzun zamandır görmediği kardeşi Doğan'la tesadüfi bir şekilde(!) bir süpermarkette karşılaşıyor ve Doğan aslında pek de yakın olmadığı üvey abisine başının dertte olduğunu anlatıyor Kahramanımız gazetecilik içgüdüsü ve merakı yüzünden kendini olayların içinde buluyor ve Ahmet Ümit'in detaylı anlatım tarzıyla bir polisiye öykünün içerisinde buluyoruz kendimizi

Zaman zaman geçmişe dönüşlerle iki kardeş arasındaki ilişkinin derinliği, kahramanın babasıyla ilişkileri gene hikayeyi süsleyen ve hikaye içinde hikaye yaratan güzel bölümler bence Çünkü belirli bir zaman sonra kahramanlara dokunabilir hale geliyoruz bu anlatım sayesinde

Susurluk'ta yaşanan olayların üstünden bir roman kurgusuyla geçmesi ve olayları suçlu gibi görünen tarafların gözünden de değerlendirmesi farklı bir bakış açısı kazandırıyor bizlere