Ahmet Haşim Edebi Kişiliği Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda Yasemin tarafından 1 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

 1. Ahmet Haşim Edebi Kişiliği  Ahmet Haşim Fecri Ati topluluğunun en güçlü şairlerindne birtanesidir.Ahmet Haşim'in şiirlerinde musikide yer almaktadır.Ahmet Haşimi yazdığı şiirlerinde sadece aruzu kullanmıştır.Ahmet Haşimi Çocukluk anıları, aşk ve tabiat şiirlerine hakim olan temalardır İçine kapanık ve hassas bir insan olan Hâşim'in şiirlerinde gerçek hayattan uzak, hayali bir aleme sığınma isteği görülmektedir.

  Ahmet Haşimi 1921 yılına kadar yazmış olduğu şiirlerinin dili Servet-i Fünûn dilinden farksızdır.Ahmet Haşim Bu yıldan sonra yazdıklarında konuşma diline yaklaştığı görülüyor.Çeşitli nazım şekillerini denemiştir daha çok da serbest müstezatı tercih etmiştir.Ahmet Haşim Empresyonizm ve sembolizmin etkisiyle şiirler yazar.

  Ahmet Haşim'e göre şiir, anlamın ve ahengin uyumundan doğar bu bakımdan Ahmet Haşim Şiirin Ahenk kavramına büyük önem vermektedir.Ahmet Haşim’e göre şiirlerde açıklık ve fikir gereksiz olarak görülmektedir.Ahmet Haşim Şiirin, anlamını okuyucusundan alması gerektiğini düşünür.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/ahmet-hasim-99601.jpg]ahmet-hasim-99601[/IMGALT]
   
Yükleniyor...
- Ahmet Haşim Edebi Forum Tarih
Ahmet Haşim Edebi Kişiliği Maddeler Halinde Hakkında bilgi 5 Mayıs 2013
Maddeler halinde Ahmet Haşimin Edebi Kişiliği Sözel Dersler 30 Haziran 2011
Ahmet Haşim Edebi Hayatı Biyografi 30 Haziran 2011
Ahmet Haşim Edebi Kişiliği Sözel Dersler 30 Haziran 2011