Ahmed Bin Yahya El-Cela Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 3 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ahmed Bin Yahya El-Cela Biyografisi
  Ahmed Bin Yahya El-Cela Hayatı Hakkında Bilgi

  Ahmed Bin Yahya El-Cela Evliyânın büyüklerindendir.İsmi Ahmed bin Yahyâ el-Celâ, künyesi Ebû Abdullah'tır. İbn-i Celâ diye de bilinir. Aslen Bağdatlıdır.Ahmed Bin Yahya El-Celanın Doğum târihi bilinmemektedir. Şam'da yaşadı. Babası Yahyâ el-Celâ da evliyânın büyüklerindendi. Ahmed Bin Yahya 918 (H. 306) senesi Receb ayında Şam'da vefât etti.

  Ahmed bin Yahyâ önce babasından ilim ve edeb öğrendi. Ahmed Bin Yahya El-Cela Zamânın büyük velîlerinden Zünnûn-i Mısrî ile Ebû Türâb Nahşebî hazretlerinin sohbetlerinde yetişip olgunlaştı. Cüneyd-i Bağdâdî, Ebü'l-Hasan-ı Nûrî hazretleri ile görüşüp istifâde etti.Ahmed Bin Yahya El-Cela Evliyâdan Ebû Abdullah Busrî'nin sohbet arkadaşı oldu.

  Ahmed bin Yahyâ, Şam evliyâsının en meşhurlarından olup derin ilmi ve hikmetli sözleri vardı.Ahmed Bin Yahya El-Cela Bir taraftan insanların kalblerini mânevî kirlerden temizlerken, diğer yandan ilim öğretip talebe yetiştirirdi. Ebû Ali Rodbârî, Ebû Bekr Muhammed Dukkî ve Hakim Tirmizî talebelerinin meşhurlarındandır.
   
Yükleniyor...
- Ahmed Yahya Cela Forum Tarih
1.Ahmed kısaca hayatı Osmanlı Tarihi 17 Ağustos 2015
Tarhuncu Ahmed Paşa Kimdir Kısaca Hakkında bilgi 23 Kasım 2012
Muhammed Bin Ahmed Fergal Kimdir, Kısaca Hakkında bilgi 9 Ekim 2012
Mirza Hüsameddin Ahmed Kimdir, Kısaca Biyografi 29 Eylül 2012