Ahlak kuralları nelerdir Kısaca

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Demet tarafından 19 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. Demet

  Demet Editör

  Ahlak kuralları nelerdir Kısaca

  Ahlak kuralları, iyiliğe, vicdani ödevlere ilişkin kurallar bütünüdür. Yoksullara yardım etmek, verdiği sözü tutmak, başkalarının canına, malına, namusuna saygılı olmak gibi kurallar ahlak kurallarıdır.

  Ahlak Kuralları
  Ahlak kuralları dini inançların sürdürülmesini, din kuralları da yaptırımlarıyla ahlak kurallarına uyulmasını kolaylaştırır.
  Ahlak, bireysel ve toplumsal ahlak olarak ikiye ayrılır. Bireylerin insan davranışları hakkında iyi veya kötü şeklindeki değer yargıları bireysel ahlakı oluşturur. İnsanların birbirleriyle ve toplumla olan ilişkilerini düzenleyen manevi nitelikte kural ve ilkeler ise toplumsal ahlak kurallarıdır.
  Genelde toplumun değer yargıları bireylerce benimsenir, ancak kişinin toplumunkinden ayrı ahlaki değerlere sahip olması da mümkündür.
  Bazen topluma aykırı gelen bireysel ahlaki değerlerin zamanla toplumca benimsendiği görülmektedir.
  Ahlak kuralları, din kuralları gibi, toplumsal barışı sağlama, toplumsal dayanışmayı güçlendirme işlevi görürler, toplumun dağılmasını, bölünmesini önlerler.
  Ahlaka sosyal ilişkilerde bir düzen öğesi olma gücünü veren temel etken ahlak kurallarının inandırıcı niteliğidir. Bu inandırıcı nitelik, gücünü düşünce alanında geliştirilen özgürlük, sorumluluk, vicdan, insan saygısı, fedakarlık, sosyal dayanışma gibi yüce ilke ve kavramlardan almaktadır.
  İçinde bulunduğumuz durumdan çıkabilmek için insanlığın geliştirdiği ahlaki değerleri benimsememiz, özümsememiz gerekmektedir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Kasım 2014
Yükleniyor...
- Ahlak kuralları nelerdir Forum Tarih
Toplumda Ahlak Kuralları İslami Bilgiler 18 Haziran 2012
Ahlak kuralları Dini Konular 11 Mart 2011
AHLAK (Adab-ı Muaşeret) Kuralları Güncel Bilgiler 10 Haziran 2010
Hz Aişenin ahlaki özellikleri İslami Bilgiler 13 Ekim 2015