Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

'Sağlık bilgisi' forumunda Yasemin tarafından 8 Mart 2014 tarihinde açılan konu

 1. Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir nasıl geçer
  Ağızda oluşan yaralar uçuklar oldukça rahatsız eder insanları.

  Aft nedir;Ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen, solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Toplumun %18-20 az ya da çok aft sorunu ile karşı karşıyadır.

  Aftın oluş nedenini belirlemek için çeşitli araştırmalar yapılmıştır.

  Günümüzde migren, yüksek tansiyon ve gastrit gibi birçok hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres; aft oluşmasının en önemli nedenlerinden birisidir. H

  Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler aft oluşumunu hızlandıran önemli faktörler arasında sayılmaktadır. Yanak, dil, dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar, aft için uygun zeminin oluşmasına yardımcı olurlar.

  Diş macunlarının temizleme özelliğini artırmak için köpük yapıcı olarak yapılarına katılan "sodyum lauryl sulhate ( SLS ) mukoza hücrelerinin yıkımını artıran, tahriş edici bir kimyasaldır.

  B12 vitamini ve demir noksanlığı, sigara içme, tütün çiğneme gibi alışkanlıkların da aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir.Tedavisi: Aftlar; herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir.
   
Yükleniyor...
- Ağız Yaralarına İyi Forum Tarih
Ağız İçi Yaralarına Ne İyi Gelir Sağlık bilgisi 14 Nisan 2011
ağız içi yaralarına ne iyi gelir Hastalıklar 21 Temmuz 2010
Ağız yaralarına hangi doktor bakar Sorun Cevaplayalım 19 Ağustos 2011
Gebelikte Ağız Bakımı Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016