afife jalenin eserleri nelerdir

'Bilgi Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 7 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Afife Jale İlk Müslüman Türk kadın tiyatro oyuncusu.

  Cumhuriyet'in ilân edilmesinden önce Darülbedayi'ye girdi (1918). İki yıl sonra ilk kez Apollon Tiyatrosu'nda Yamalar adlı oyunda sahneye çıktı (1920). Daha sonra rol aldığı Tatlı Sır adlı oyun sahnelenirken, oyunda bir Müslüman kadının oynadığı ihbar edilince tiyatroyu polis bastı ve Afife Jale, hakkında kovuşturma açıldı. 1921'de Şehremaneti'nce Müslüman kadınların sahneye çıkması yasaklanınca Afife Jale Darülbedayi'den çıkarıldı.
    2. 1902 yılında İstanbul`da doğdu. Dr. Sait Paşa`nın torunudur. Türk ve müslüman kadınlarının sahneye çıkmasının yasak olduğu dönemde, Darülbedai`de (Şehir Tiyatroları) açılan sınava girdi. Kadıköy`deki Apollon Tiyatrosu`nda sahnelenen, "Yamalar" adlı oyunda,

  [​IMG]

  Emel karakterini canlandıran, ermeni kökenli Eliza Binemeciyan yurt dışına gitti. Onun yerine Afife Jale sahneye çıktı. Bu olayla sahneye çıkan ilk Türk ve Müslüman kadın oldu.

  İçişleri Bakanlığı, bu olayı soruşturdu ve yasağı yineleyen bir bildiri yayınladı. Ortalık durulunca, birkaç yıl sonra Burhanettin Tepsi Kumpanyası ile Anadolu`da turneye çıktı. Yeni tiyatro topluluğuyla Kadıköy`de oynadı. Daha sonra da Fikret Şadi`nin Milli Sahne`siyle çeşitli kentlerde temsiller verdi. Uyuşturucu bağımlısı oldu. Bakırköy Akıl Hastanesi`ne yatırıldı. 24 Temmuz 1941 tarihinde öldü.
    3. Afife Jale (1902, İstanbul - 24 Temmuz 1941, İstanbul), ilk Türk kadın tiyatro oyucusudur.