Adetliyken ölüye Fatiha okunabilir mi?

'Dini Konular' forumunda Elfida tarafından 4 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Evet, bütün zikirler ve dualar abdestsiz okunabilir. Abdestsiz, dua okumak, istiğfar çekmek, salevat-ı şerife getirmekte mahzur yoktur.
  Boş dururken de, iş yaparken de bunları okumak çok iyi olur. Ancak abdestli okumak elbette iyidir, daha çok sevap olur. Hele bir murat için okunan dua ve zikirleri abdestli okumaya çalışmalıdır.

  Hayzlı kadın , Besmele, salevat-ı şerife, kelime-i tevhid, istiğfar ve bütün duaları okuyabilir, tesbih çeker, zikreder. Fâtiha, Rabbenâ âtina.., Rabbenağfirli... ve daha başka dua âyetlerini dua niyetiyle ezberden okuyabilir. Hayzlı iken kabir ziyaretine gidebilir, dua niyetiyle orada Fatiha okur.
  Her namaz vaktinde abdest alıp, o namazı kılacak kadar zaman oturup zikreder, tesbih çekerse, en iyi kıldığı namazın sevabını kazanır.

  Hayzlının Fatihayı dua niyetiyle okuması caizdir, besmele çekmesinin mahzuru olmaz. Dua niyeti olmadan âyetleri ve Fatihayı besmelesiz de olsa okuyamaz. Dua âyetlerini besmeleli veya besmelesiz okuyabilir. Hayzlı kadın, dua niyetiyle Fatiha okuyup ölülere bağışlayabilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Haziran 2014
 2. Abdestsiz iken ezberden Fatiha suresi okunabilir. Hayızlı iken Fatiha dua niyetiyle okunabilir. Ayrıca Kur’andaki duaya benzeyen ayetler de Kur’an okuma niyetiyle değil de dua maksadıyla okunabilir. Mesela; "Rabbena atina fiddünya haseneten ve filahireti haseneten ve gına azabennar" gibi.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Haziran 2014
Yükleniyor...
- Adetliyken ölüye Fatiha Forum Tarih
Kandil gecesinde Adetliyken okunacak dualar İslami Bilgiler 12 Haziran 2014
Adetliyken spor yapılır mı_ Kadınca 14 Mart 2014
Adetliyken diş dolgusu yaptırılır mı? Kadınca 13 Mart 2014
Adetliyken camiye girilir mi? İslami Bilgiler 5 Nisan 2013