Adet Kanaması Nedir Kaç Gün Sürer

'Sağlık bilgisi' forumunda Yasemin tarafından 7 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Adet Kanaması Kaç Gün Sürer


  Normalde adet süresi ve miktarı ne kadar olmalı?

  Adet (regl, mens) kanamasının 2-7 gün arasında sürmesi normal kabul edilir. sadece 1 gün kanama olup bitmesi az miktardadır ve sebebin araştırılması gerekir. 7 günden fazla süren kanamalar da uzun kabul eedilir ve nedenin araştırılması gerekir. Miktarına gelince bunun ölçümü ve normal olup olmadığının değerlendirilmesi biraz daha zordur çünkü her kadının ped değiştirme sıklığı değişiktir. Ancak genel olarak günde 3-5 pedden fazla değiştirilmesi fazla kabul edilir. Tabi hasta 1-2 damla kanama olduğunda bile ped değiştiriyorsa ve bu şekilde günde 4-5 ped değiştirdiğini ifade ediyorsa bu fazla değildir normaldir. Günde sadece bir ped yeterli oluyorsa bu da normal kabul edilebilir önemli olan adetin en az 2 gün sürmesidir.

  Adetin sıklığı ne kadar olmalıdır? Kaç günde bir adet olmalıdır?

  Adetlerin başladığı tarihler arasında en az 21 gün en fazla 35 gün olması gerekir. Her kadının tam 28 veya 30 günde bir adet görmesi gerekmez, 21 - 35 gün arasındaki süreler normal kabul edilir. Burada dikkat edilmesi gereken bu süre sayılırken bir adetin ilk gününden diğer adetin ilk gününe kadar geçen sürenin sayılmasıdır. Adetler arasında temiz kalınan günlerin sayılması doğru değildir.

  Ergenlik döneminde adet düzeni ve miktarı nasıl olmalıdır?

  Adetin ilk başladığı ergenlik dönemi yıllarında adetlerin burada bahsedildiği kuralalra uyacak şekilde düzenli olmak zorunda değildir, 2-3 yıl sonra en geç adetleri kendi kendine tedavi verilmeden düzene girecektir. Bu nedenle yeni adet görmeye başlayan kızlarda adet düzensizliği (sık evya seyrek adet görme) normaldir ve genellikle aşırı kanama olmadığı sürece tedavi gerektirmez. Aşırı kanama oluyorsa sebebin araştırılması ve tedavisi şarttır. Kanama bir haftadan uzun sürüyorsa ve sürekli ped değiştirmeyi gerektirecek kadar çok oluyorsa veya hastada kansızlık geliştirmişse kanamanın çok oldupu kabul edilir.
   
Yükleniyor...
- Adet Kanaması Nedir Forum Tarih
Kahverengi Adet Kanaması Nedir Bebek Bakımı 16 Mart 2013
Adet kanaması Nedir? Bebek Bakımı 27 Ekim 2012
Kadınca Üstüne görmek ile adet kanaması arasındaki fark nasıl anlaşılır Bebek Bakımı 22 Ekim 2015
Kahverengi Adet Kanaması Nedenleri Sağlık bilgisi 12 Mart 2013