Adet dönemini ilaç alarak geciktirmek doğru mu?

'Kadınca' forumunda Yasemin tarafından 8 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

1. Adet dönemini ilaç alarak Ramazan'dan sonraya ertelemek doğru olurmu?

Ramazan ayı geldiğinde birçok kadının merak ettiği konulardan birisi avaba ilaç kullansam adetimi geciktirsem orucumu hiç bozmadan tam olarak tutsam doğru olurmu bu sorunun yanıtı bende çok merak ettim ve hemen araştırdım.Çevremde bir çok kişi bunu yapıyor ben doğru olmadığını düşünüyorum açıkçası bakalım bu konuda uzmanların görüşleri neler.Ayrıca dinimizde bunu yapmanın sakıncası varmı öğreniyoruz.

[IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/adet-donemini-ertelemek-54547.jpg]adet-donemini-ertelemek-54547[/IMGALT]

Ramazan ayında adeti geciktirmek için ilaç kullanma durumunda sağlık açısından mahzur görülebilmektedir.En iyisi oruç tutulmalı adet dönemi başladığında bırakılmalı daha sonra özrü nedeniyle tutamadığı günleri kaza ederek yerine getirmelidir.İlaç alıp adeti geciktirmekyi düşünmemeli.Bu şekilde sağlığı riske atacak durumlara ihtimal verilmemelidir.

Biz kadınlar Allahın bahtiyar kullarındanız orucumuzu tutarız sevap alırız özür günlerinde orucumuzu tutmayız yine sevap alırız nedenmi böyle söylüyorum çünkü her iki durumda verilen emirlere itaat etmiş oluyoruz.Allahın emirlerine uyan kişi sevap alır hiçbir günaha maruz kalmaz.