Adet Bitiminden Sonra Tekrar Adet Görme

'Sağlık bilgisi' forumunda Yasemin tarafından 16 Mart 2014 tarihinde açılan konu

 1. Adet Bitiminden Sonra Tekrar Adet Görülmesi

  Adet döneminin bitmesine rağmen bir kadının yeniden adet görmesinin nedenlerinin cevaplarını yazımzıda bulabilirsiniz bayanlar.Bu durumda olan kadın ne yapmalı hemen sizler için bu sorunun yanıtını paylaşıyoruz.

  Düzensiz Adet Görüyorsanız ve adet düzensizliği hangi durumlarda normal kabul edilir.Adetiniz bitmiş olmasına rağmen tekrar adet görmeniz durumunda bir hekime başvurmalısınız bu durum sık sık tekrar ediyorsa.

  Düzensiz adet görmeyle hekimler ev başvuran hastalara yapılan ilk şey iyi bir hikaye almak olur. Kişinin yaşı, kişinin yaşadığı farklı hastalıklar veya stresler bunun haricinde kişinin adet düzensizliği dediği şeyin gerçekten adet düzensizliği olup olmadığı araştırılır. Eğer kişi ilk adet görmeden 2 sene sonra hala adet düzensizliği devam ediyorsa o zaman doktora başvurabilir fakat ilk adetten sonra 2 sene boyunca adet düzensizliğinin olması normal bir durumdur. Menapoz dönemine yakın bayanlarda da adet düzensizliği olabilir. Bunlar normal kabul edilen durumlardır.

  Bu sorunun dini açıdan açıklaması kısaca cevabı şöyle;Bir kadından üç (3) günden az ve yedi (7) günden fazla gelen kan, hayız kanı değildir. Buna istihaze kanı denir. İstihaze adı verilen kan, diğer organlardan gelen kan gibidir. Hanefi mezhebine göre bu durumda kadının abdesti bozulur. Ancak onların dayandıkları delil sahih değildir. Bu sebeple sadece kanı yıkar ve namazını kılar. Bez bağlamışsa o bezdeki kan namazına mani olmadığı söylenmiştir.
   
Yükleniyor...
- Adet Bitiminden Sonra Forum Tarih
Adet bitiminden sonra abdest nasıl alınır İslami Bilgiler 11 Mart 2014
Adet bitiminden sonra hamile olduğunu öğrenenler Kadınca 11 Mart 2014
Adet bitiminden sonra beyaz akıntı Sağlık bilgisi 10 Mart 2014
Adet Bittikten Hemen Sonra Hamile Kalınır mı? Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016