Adam Otu

'Şifalı Bitkiler' forumunda YAREN tarafından 26 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

1. Patlıcangillerden; geniş yapraklı, fena kokulu bir bitkidir. Morumsu çiçekleri olan, toprak üstünde yapraklı, kazık köklü, geniş kahverengi renkli, bazen 1 bazen 3 parçalı köklere sahip, koyu yeşil yapraklı ve küçük kırmızı bir elma gibi meyveleri olan bir bitkidir.
    Kökü, insan şeklini andırır.
    Yetiştirildiği Yerler : Akdeniz ülkelerinde, yurdumuzda bilhassa Antalya çevresinde kaya dipleri, boş sahalar ve ekilmemiş tarlalarda yetişir.Ayrıca Ege ve Güney Anadolu’da da yetişmektedir.

Toplanması -Saklanması : Kökler sonbaharda topraktan çıkarılır ve güneşte kurutulur. Daha sonra kuruyan kök kazınarak toz haline getirilir.

Bilinen Bileşimi : Skopolamin, hyoscyamin, atropin gibi alkaloidler içermektedir.
    Faydaları

Kökünün Faydaları

Bitkinliği yok edici etkisi vardır.

Ağrı kesici, spazm çözücü ve uyuşturucu etkilere sahiptir.

Kullanım Şekli : Toz suyla karıştırılıp içilebileceği gibi merhem şeklinde haricen de sürülebilir.

UYARI : Zehirli olduğundan dolayı doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

2. Cevap: Adam Otu

Teşekkürler ablacım... İlginç bir otmuş.... Bi kaç kişiye yedirmeyi düşünüyorum.. Ama ümitsizim..:D:D

3. Cevap: Adam Otu

ilk kez duydum sanırım çok faydalı... neden adam otu..? kadın otu değil.? galiba adamları daha iyi zehirliyo,,:f106::f106:

4. Cevap: Adam Otu

Ben açıklayayım eskiden kadınların adamları zehirlemek için kullandıkları ot olduğu için "adam otu" diye adlandırılmış.. Eskiden kalma yani.. Şimdilerde buna gerek yok dedikodu ve dırdırlarıyla zehirliyorlar zaten.. :f63::f63::f19:

5. Cevap: Adam Otu

Hayal gücün süper ama hiç inandırıcı değil Chemist :f196:
    Diğer yerli isimleri: Abdüsselamotu, ademotu, at elması (Silifke), hacılarotu, insanotu, kankurutan, toskafa kavunu (Silifke), yerelması (Side)'dır.İstanbul semt pazarlarında, bazan adamotu yerine,dövülmüş avratotu veya Eşekhıyarı kökleri satılır. İlki taşıdığı iğne biçiminde kristaller; diğeri ise alkaloit taşımamasıyla ayırt edilir.

6. Cevap: Adam Otu

;) :;) :;) :;) : inandırmak için söylemedim doğru olanı söyledim inanıp inanmamak size kalmış

7. Cevap: Adam Otu

O suratınının hali ne öyle,pekde yakıştı :)) kıyamam hadi kendin inanıyorsan senin dediğin olsun:f196: