Adam Gibi Adam

'Biyografi' forumunda Erkan tarafından 15 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Anadolu’nun orta vilayetlerinden bir köyde, yavaş yavaş güneş batmaya hava kararmaya başlar.
    Karanlık iyice çöker köyün üzerine.
    Evlerden birinde bir kadın ve adam yatma hazırlığı yapmaktadır.
    Erken yatıp yarın sabaha, güneş ışığına erken uyanılacaktır.
    Adam üzerini değiştirir, yatağına yönelir.
    Evin penceresinden; karanlık bahçeye vuran ışıkta ağaçların arasında bir gölge belirir.
    Kadın pencereden dışarı bakar ve gülümser.
    Kadının sevgilisi bahçededir. . .
    Tam sözleştikleri gibi, sözleştikleri saatte ve yerde adam onu beklemektedir.
    Kadın kocasının uyumasından emin olunca,
    sessizce yataktan kalkar, üstünü giyer …
    Ve pencereden aşağıya atlar.Başka bir adam için,kadın kocasını terk eder.
    Koşarlar iki sevgili….. kaçıyorlar.Tarlaları , ovaları aşarlar…..
    Anadolu’da bir köy nasıl koşmasınlar ki.
    Arkalarından onları kovalayacak onca şey vardır. Namus belası, Töre cinayetleri, yoksulluk, cefa, korku.
    Arkalarında bunlar varken nasıl durabilirler.
    Köyden uzaklaştıklarına iyice emin olunca soluklanmak için dururlar.
    Kadın duraksamayı fırsat bilip nefes nefese der ki :
    ‘Evden çıktığımdan beri, ayakkabımın içinde bir şey var beni rahatsız ediyor’ çıkartıp bakar ki…..
    ayakkabısının içinde bir tomar para!!!!!
    Kocası her şeyin farkında.
    Biliyor ki gidecek,
    ‘Beni terk edecek ama bunca yıl çorbasını içtim,
    çamaşırlarımı yıkadı, ütüledi. Bana emeği geçti’
    YABAN ELDE MUHTAÇ OLMASIN DİYE ! ! !
    O Yoksul köylü;
    bütün parasını; başka bir adam için kendisini terk eden
    karısının, giderek kendinden uzaklaşan adımlarını
    attığı ayakkabısının içine koydu.
    O güzel insanı, O onurlu davranışı sergileyen, O terk edilen adamı
    HEPİNİZ TANIYORSUNUZ …..
    Çünkü O;
    Bir dizesinde bize yürekten seslendiği gibi
    Uzun ince bir yoldaydı ve gidiyordu gündüz gece

Şimdi sorarım size;
    Bu memlekete töre cinayetleri, kadına karşı uygulanan şiddet mi yakışır yoksa,
    Aşık Veysel gibi hayatında hiç kitap okumasa, OKUYAMASA bile …….

KİTAP GİBİ HAYAT YAŞAYAN ADAMLAR MI YAKIŞIR?

2. :f73: bilmiyordum. İlk defa okudum. Paylaşımıniçin teşekkürler Erkan.

Yaptığı davranış gerçekten çok onurlu bir davranış.:f40:

3. İlk kez okudum bende
    Açıkçası aynı şeyi ben yapmazdım, neden?
    Nikahım altında beni terk edecek ve bir erkekle ve ben mali destekte bulunacağım hiç sanmıyorum.
    Ancak bay yada bayan hiç farketmez medeni şekilde konuşur ve biter bu şekilde mali yada manevi yardımı anlarım.
    Bu benim fikrim herkese göre değişir tabiiki.
    Paylaşım için teşekkürler Erkan
    Emeğine sağlık.

4. Tual düşüncene sonuna kadar hak veriyorum. İlk okurken bende senin gibi düşündüm ama burada töre cinayetinin olduğundan bahsediyo.

5. Teşekkürler Erkan oldukça etkileyici bir hikayeydi... Bide başka açıdan bakılabilir olaya:

Yaw Veysel aman senden bi kurtulayımda tüm param senin olsun demişte olabilir... :f19:... Sonuçta zor durumda olunca hatun geri meri döner Allah korusun... Olayı gene cıvıttın demeyin sadece başka bir açıdan baktım...

6. Aşık Veyselin eşi tarafından aldatıldığını ve terkedildiğini biliyordum ama bu hikayeyi hiç duymamıştım
    burda kadının yaptığına karşılık Aşık Veyselin hareketi bence ne geçmişte ne gelecekte hiçbir erkeğin yapamayacağı türden
    Okurken içim titredi Allah rahmet eylesin gerçekten onurlu bir hareket, bence karısının yıkmaya çalıştığı gururunu ayaklar altında ezilmekten kurtarmış :(

7. Töre cinayeti başka boyut Wish Allahın verdiği canı Allah alır tamam ama mali yada manevi yardım yapmaz
    Bu sölediklerim bay ve bayan için geçerli arkadaşlar çıkabilirmi aranızdan evet ben yaparım diyen?
    Ayrıca Chemistin bakış açısıda olabilir zor olasılık olsada.

8. [​IMG]
    Aşık Veysel'in eşi tarafından terkedildiğini duymuştum, ama bu kadar ayrıntıyı bilmiyordum
    töre cinayetlerinin gırla gittiği günümüzde, çok etik bir davranış, sanırım şimdiye kadar belkide ilk defa duyduk Aşık Veysel gibi, aldatıldğı halde , bu sözleri söyleyecek eşi;

Beni terk edecek ama bunca yıl çorbasını içtim,
    çamaşırlarımı yıkadı, ütüledi. Bana emeği geçti’
    YABAN ELDE MUHTAÇ OLMASIN ! ! !
    emeğinin karşılığını böyle ödemek istemiş, kimseye muhtaç olmasın demiş
    gerçekten bambaşka bir durum , Allah gani gani rahmet eylesin
    emeğine sağlık ERKAN:f118: çoğumuzun bilmediği bu yazıyı bizlerle paylaştığın için tşk ler

9. Bende ilk kez okudum çok etkileyici bir hikaye Aşık Veyseli saygıyla anıyorum teşekkürler Erkan harika bir paylaşımdı...:f118::f118::f118::f118::f118:

10. Bende ilk kez okuyanlardanım teşekkürler Erkan etkileyici bir paylaşım ellerine sağlık:f118:

11. [ [COLOR="Black"[​IMG] Bende hiç duymadım,öğrenmiş oldum,şu bir gerçekki .aşık veysel gibi seven olmamıştır..seven insan intikam almaz.eğer anladıysa o mesaj o kadına yeter...Eline koluna sağlık ERKAN[/COLOR]

12. Şimdi sorarım size;
    Bu memlekete töre cinayetleri, kadına karşı uygulanan şiddet mi yakışır yoksa,
    Aşık Veysel gibi hayatında hiç kitap okumasa, OKUYAMASA bile …….
    KİTAP GİBİ HAYAT YAŞAYAN ADAMLAR MI YAKIŞIR?

tek kelimeyle harika bir yazıydı bende ilk defa okuyanlardanım emeğine sağlık erkan :f118::f118:

13. Hmmm, efsane gibi bir hikaye idi,

bu hareket seven biri tarafindan yapilir bence, ama cok sevmis olmak gerekir.

Terkedildim diye cinayet islemek ise herseye ragmen abestir.

Gururum kirilmis bile olsa bir cana kastetmek benim yapabilecegim bir is degil.

Beni istemeyeni zorla yanimda tutmak olur esas gururumu kiran.

Gidene dur denmez kalana zor kullanilmaz, sloganimizdir. :f30:

Hikaye icin tesekkürler Erkan
    :f118:

14. Bu konuya bir ilave de ben yapmak isterim arkadaşlar.Aşık Veysel'in ilk eşidir onu terkeden ve yanaşma diye tabir edilen hizmetçidir eşini kaçıran.Eşi gittiğinde 6 aylık kızı vardır ve bu kızı A.Veysel iki yıl kucağında taşır,bir müddet sonra da bu kız ölür.saygılar [​IMG]

15. İlk kez okuduğum bir hikayeydi.
    Onu bugünlere kadar getiren bizden sonraki yüzyıllara da taşıyacak olan,
    Aşık Veysel'i Aşık Veysel yapan bu ince ruh olsa gerek.
    Çok etkileyiciydi Teşekkürler Erkan...... :f118:

16. yıllardır aşık veyseli severek dinlerim ogünki şartlarda oda kendine göre böyle bir karar almıştır bende ilk defa böyle bir konuyu burada okudum belki böylesi olması aşık veysel için daha hayırlı olmuştur kendisini rahmetle anıyorum

17. Bende ilk kez okuyanlardanım çok etkileyici bir hikayeydi emeğinize sağlık Erkan tşkler :f40: :f118::f118::f118:

18. bende ilk defa okudum hiç duymadım, eger gerçekten bu yazılan bu şekilde
    olduysa Helal Olsun diyorum Aşık Vaysel'e Allah rahmet ettsin,herhalde onun
    yaptığını milyıonda bir kişi yapar,takdir ediyorum ve alkışlıyorum :f40: :f118:

19. teşekkürler Erkan bende ilklerdenim:f40: