Adalet Bakanlığı Ünvan Değişikliği Sınavı 2011

'Sınavlar' forumunda YAREN tarafından 27 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. 2011 Adalet Bakanlığı Ünvan Değişikliği Sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2011 Unvan Değişikliği Sınavı Başvuru Kılavuzu Yayımlandı

Bu kılavuzda yeralan kurallar kılavuzun yayım tarihinden sonra yürürlüğe girebilecek yasama, yürütme ve yargı organları kararlarının gerekli kılması halinde değiştirilebilir. Böyle durumlarda izlenecek yol, Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenir ve kamuoyuna duyurulur.
    Aday, Elektronik Başvuru Formu ile yapmış olduğu başvurusunda bu Kılavuzda belirtilen bütün
    hükümleri kabul etmiş sayılır ve bunun aksine yapılan eksiklik ve yanlışlıklardan doğacak
    sonuçlardan adayın kendisi sorumlu olacaktır.

İLGİLİ MEVZUAT
    a) Millî Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği
    b) 3795 sayılı Bazı Lise, Okul ve Fakülte Mezunlarına Unvan Verilmesi Hakkında
    Kanun
    1. GENEL AÇIKLAMALAR
    Millî Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği
    hükümleri çerçevesinde merkez ve taşra teşkilatında görev yapan personelden Yönetmeliğin
    8’inci maddesinde belirtilen özel ve genel şartları taşıyanların merkez ve taşra teşkilatında
    münhal bulunan ve aşağıda belirtilen unvanlarda unvan değişikliği sınavı yapılacaktır.
    Yukarıda belirtilen unvanlar için aranılan şartları taşıyan adayların unvan değişikliği
    sınav başvuruları 02-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında elektronik ortamda alınacaktır.
    “2011 Unvan Değişikliği Sınavı” 14 Ağustos 2011 Pazar günü Saat: 10.00’da Adana,
    Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Trabzon ve Van
    illerinde yapılacaktır.
    2. BAŞVURU ESASLARI
    Programcı, Tekniker, Teknik Ressam, Teknisyen, Hemşire, Veteriner Sağlık
    Teknisyeni, Mimar, Mühendis, İstatistikçi, Grafiker, Psikolog, Sosyal Çalışmacı,
    Fizyoterapist ve Mütercim kadrolarına atanacak adaylarda aranacak genel ve özel şartlar;
    3
    2.1. BAŞVURU ŞARTLARI:
    2.1.1.Genel Şartlar
    a. Atanılacak kadro unvanını öğrenim durumu itibariyle kazanmış bulunmak.
    b. Unvan değişikliği sınavında başarılı olmak.
    2.1.2. Özel Şartlar
    a. Programcı kadrosu için; kadrosunun görev alanıyla ilgili eğitim ve öğretim yapan
    en az iki yıllık yüksekokuldan mezun olanların ve en az iki programlama dilini bildiğini
    belgeleyenlerin, (Adaylar mezun olduğu bölüme ait transkript ile en az iki programlama dili
    bildiğini belgelendirmelidir. Görev alanı uygun olup mezun olduğu bölümde programlama
    dili dersi almayan adayın en az iki programlama dili bildiğini sertifika ile belgelendirmesi
    gerekmektedir.)
    b. Tekniker kadrosu için; iki yıllık bir yüksek okulun inşaat, elektrik, makine, radyo
    televizyon ve bilgisayar bölümlerinin birinden mezun olanların,
    c. Teknik ressam kadrosu için; atama yapılacak kadronun gerektirdiği alanlarda
    teknik ressam yetiştiren iki yıllık bir yüksek okuldan mezun olanların,
    ç. Teknisyen kadrosu için; ortaöğretim kurumlarının (mesleki ve teknik lise) ayakkabı
    ve saraciye teknolojisi, bilişim teknolojileri, gıda teknolojisi, kuyumculuk teknolojisi, seramik
    ve cam teknolojisi, tekstil teknolojisi, elektrik-elektronik teknolojisi, inşaat teknolojisi, metal
    teknolojisi, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme, radyo-televizyon, ahşap teknolojisi, makine
    teknolojisi ve motorlu araçlar teknolojisi alanlarından mezun olanların (Aday mezun olduğu
    bölümün, başvuru yapılacak alanlara uygunluğunu EK 1 tablodan kontrol etmelidir.),
    d. Hemşire ve veteriner sağlık teknisyeni kadroları için; kadronun gerektirdiği
    alanlarda en az ortaöğretim kurumlarının birinden mezun olanların,
    e. Mimar kadroları için; mesleğin gerektirdiği alanlardaki iç mimar ve peyzaj
    mimarlığı bölümleri hariç yükseköğretim kurumlarının birinden mezun olanların,
    f. Mühendis kadrosu için; üniversitelerin mühendislik fakültelerinin elektrik,
    elektronik, (elektrik veya elektronik branşlarından sadece birini tercih ederek başvuru
    yapabileceklerdir), inşaat, makine, bilgisayar, jeoloji, endüstri, jeodezi ve fotogrametri
    bölümlerinden mühendis unvanıyla mezun olanların,
    g. İstatistikçi, grafiker, psikolog, sosyal çalışmacı, fizyoterapist, mütercim (Arapça,
    İngilizce, Almanca, Fransızca) kadroları için; mesleğin gerektirdiği alanlardaki
    yükseköğretim kurumlarının birinden mezun olanların,
    başvuruları alınacaktır.
    UYARI-1 :Yurtdışı üniversitelerden mezun olanlar için YÖK’ten denklik belgesi
    istenecektir.
    4
    2.2. SINAV ÜCRETİ ve BANKA İŞLEMLERİ
    a. Sınava girecek adaylar 120 TL (yüz yirmi TL KDV dahil) sınav ücretini 02-13
    Mayıs 2011 tarihleri arasında, EĞİTEK Döner Sermaye İşletmesinin TC Ziraat Bankası
    Beşevler Ankara Şubesi, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi veya Türkiye Halk
    Bankası Küçükesat Şubesinin herhangi birine “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığıyla
    yatıracaktır.
    b. Banka dekontunda adayın TC Kimlik numarası, adı, soyadı ve katıldığı sınavın
    açık adı (2011 Unvan Değişikliği Sınavı) bulunacaktır.
    c. Aday sınav ücreti yatırma işlemi için bankaya herhangi bir havale ücreti vb. gider
    ödemeyecektir.
    ç. Sınav ücreti kesinlikle bankaya yatırılacak; mektup, elden, internet bankacılığı veya
    EFT yoluyla sınav ücreti tahsil edilmeyecektir.
    d. Aday sınava girişte diğer belgeleriyle birlikte banka dekontunun bir örneğini
    yanında bulunduracaktır.
    2.3. BAŞVURU VE ONAY İŞLEMLERİ
    a. Başvuru şartlarını taşıyan aday öncelikle, ilgili banka şubelerinin belirtilen hesap
    numaralarına 120 TL (yüz yirmi TL KDV Dahil) sınav ücretini yatıracaktır.
    b. Başvurular, 02-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında saat 17.00’ye kadar elektronik
    ortamda alınacaktır.
    c. Sınav ücretini yatıran aday, 2011 Unvan Değişikliği Sınavına,
    http://personel.meb.gov.tr ve T.C. Millî Eğitim Bakanlığı internet adreslerinden, T.C. Kimlik
    Numarası ve şifre ile elektronik başvuru formunu doldurarak başvuru yapacaktır.