Acil Durum Telefonları

'Sosyal Konular' forumunda EyLüL tarafından 4 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

1. Acil Durum Telefonları
    Acil Durum Telefon Numaraları Nelerdir?
    Telefon Numarası Acil Durum

Acil bir durumda ne yapacağınızı biliyor musunuz?
    Hazırlıklı olun!
    Evdeki güvenliğiniz için, acil merkezlerle ilgili tüm telefon numaralarını telefonun yanında görünebilir bir yerde bulundurun.

Kendinize ve ailenize ait önemli sağlık bilgilerini kolayca görülebilir bir yere yazın (kan grubu, alerji, şeker, böbrek nakli, by-pass, hemofili, hipertansiyon, kalp yetmezliği gibi).

Sağlık kontrolleriyle ilgili hiçbir belgeyi atmayın, dosyalayın.

Donanımı eksiksiz bir sağlık çantası bulundurun.

Ev veya apartman numaranız dışarıdan kolayca okunabilmeli.

Kronik bir hastalığınız varsa buna ait bilgileri yakınlarınıza bildirin, künye veya cüzdanınızda taşıyın. Sürekli olarak kullanmak mecburiyetinde olduğunuz insülin, kalp, hipertansiyon, hormon ilaçlarını; kanama probleminiz var ise bunu tedavi etmek için kullandığınız ilaçları kolayca anlaşılabilir bir şekilde sağlık dosyanıza kaydedin.

İlkyardım kurallarını öğrenin ve sık sık tekrarlayın. Bu konuda sivil veya resmî kuruluşların düzenlediği ilk yardım kurslarına katılabilirsiniz. Üniversiteler, yerel idareler, acil tıp dernekleri bu gibi kursları periyodik olarak düzenlemektedirler.

Asılsız ihbara dijital takip
    Sağlık Bakanlığı, 112 Acil Yardım Servisi'ne yapılan asılsız ihbarları önlemek için elektronik sistem ağı kuruyor. 45 ilde bulunan 112 acil yardım ve kurtarma servis hizmetlerinin, asılsız ihbarlar nedeniyle aksaması üzerine Sağlık Bakanlığı önlem alıyor. Bu servisleri 1997 yılında 35 bin kişinin aradığını, ancak ihbarlardan sadece 4 bin 550'sinin vaka bildiriminde bulunduğunu belirten Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 112 servis telefonlarına dijital sistem monte edileceğini kaydettiler. Bu sistem sayesinde arayan kişinin telefon numarası ve adresi anında belirlenecek, ihbarın asılsız çıkması halinde savcılığın takibat yapması sağlanacak. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Cihangir Özcan, 112 Acil'leri arayanların çoğunun panikten ya da bilmedikleri için doğru adres bildirmediğini, ambulansların trafikte önemsenmediğini ve acil durum şeridinin yokluğunun anında müdaheleyi engellediğini söyledi. Özcan, ‘‘Bunların yanısıra, halkın acil durumlarda ambulansın gelmeyeceğini, gelse de bir şey yapamayacağını düşünmesi, servislerin işlevini yerine getirmesine engel oluyor. Halbuki, özellikle tarafik kazalarında ilk yarım saatte yerinde müdahale ile hayat kurtarılabilir’’ dedi.

Eyvah! Bebeğimi zehirledim
    Tatildesiniz, yakınlarda hemen ulaşabileceğiniz bir sağlık kuruluşu yok. Ve bebeğinize günlük vitamin tableti yerine başka bir ilaç verdiğinizi bir süre sonra fark ediyorsunuz.

Doğal olarak panik yaşıyor, kendinizi çaresiz hissediyorsunuz. Bebeğinizin size gülerek bakması içinizi biraz rahatlatsa da ona zarar verip vermediğinizden tam olarak emin olmak istiyorsunuz. Bir telefon ile Türkiye’nin her yerinden ulaşabileceğiniz kuşkularınızı giderecek ve bir zehirlenme anında size atılacak doğru adımları söyleyecek ‘Zehir Danışma Hattı’ından söz etmek istiyorum.

Evimizdeki her maddenin yanlış kullanım sonucu zehir özelliği gösterebileceğini göz önüne alırsak çocuklarımızı bunlardan uzak tutmanın ne kadar güç olduğunu ve bu konuda önlemler almamız gerektiğini rahatlıkla görebiliriz. Bazen anne baba ne kadar dikkatli olursa olsun çocuğun bu maddelere ulaşması an meselesidir. Zehir Danışma Hattı herhangi bir zehirlenme durumunda 24 saat hizmet veren ve birçok yaşam kurtarmış bir merkezdir. Acil servislerde çalışan hekimlerin de sık sık başvurduğu bu numara 16 yıldır aralıksız hizmet vermektedir.