açıköğretim lisesi ders seçimini nasıl yapmalıyım?

Konusu 'Soru Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 15 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. Misafir Ziyaretçi

Arkadaşlar açıköğretim lisesinde ders seçimi yapamıyorum. Yardımcı olurmusunuz?
  2. anniccha

anniccha Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    38
    Cevap: açıköğretim lisesi ders seçimi nasıl yapılır

Açık Öğretim Lisesi Öğretim Sistemi ve Ders Seçimi

1 Öğretim Sistemi

a) Açık Öğretim Lisesinde ders geçme ve kredi sistemi uygulanır Program; ortak, alan ve
    seçmeli derslerden, öğretim yılı ise birbirinden bağımsız iki dönemden oluşur
    Öğrenciler, yapılan sınavlarda, başarılı oldukları derslerin kredisini kazanırlar

b) Açık Öğretim Lisesinde tüm orta öğretim kurumlarında olduğu gibi 2005–2006 eğitim
    öğretim yılından itibaren 4 yıllık eğitim sistemine geçilmiştir

c) İlköğretim okulu/ ortaokul mezunu olarak kayıt yaptıranlar 4 yıllık sisteme dahildir

d) Ara sınıf öğrencisi olarak kayıt yaptıracak öğrencilerin getirmiş oldukları
    tasdiknamelerinde yazan eğitim sistemine göre kayıtları alınacaktır Tasdiknamesi 3
    yıllık sistemde kesilen öğrenci Açık Öğretim Lisesinde 3 yıllık sisteme tabi,
    tasdiknamesi 4 yıllık sistemde kesilen öğrenci ise Açık Öğretim Lisesinde 4 yıllık
    siteme tabi olacaktır (2005 – 2006 eğitim öğretim yılı dahil olmak üzere ve sonrasında
    örgün öğretim kurumlarında okuyan öğrencilerden tasdikname alarak gelenler DÖRT
    yıllık sisteme tabidir 2004-2005 eğitim öğretim yılı dahil olmak üzere ve öncesi
    dönemde örgün öğretim kurumlarında okuyan öğrencilerden tasdikname alarak gelenler
    ÜÇ yıllık sisteme tabi olacaklardır)

e) Denklik belgesi ile kayıt yaptıracak öğrencilerin getirmiş oldukları denklik belgesinde
    dönemi 7 ve üzeri olan öğrenciler 3 yıllık sisteme tabi olacaktır Denklik belgesindeki
    dönemi 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 olan öğrenciler 4 yıllık sisteme tabi olacaktır

Tasdiknameli öğrenciler için dikkat edilecekler konular:

1990–1991 eğitim öğretim yılına kadar (1990–1991 eğitim öğretim yılı dahil)
    tasdikname alan öğrenciler SINIF SİTEMİNDE okumuştur
    1991–1992, 1992–1993, 1993–1994 ve 1994–1995 eğitim öğretim yıllarında
    tasdikname alan öğrenciler KREDİLİ SİSTEMDE okumuştur
    1995–1996 eğitim öğretim yılından itibaren tasdikname alan öğrenciler ALAN
    SEÇMELİ SINIF SİSTEMİNDE okumuştur

f) Açık Öğretim Lisesi ders programında, ortak, seçmeli ve alan dersleri bulunmaktadır
    Öğrenciler, kayıtlı oldukları okul türüne göre gerekli alan mezuniyet kredisine
    erişmeleri gerekmektedir

g) Açık Öğretim Lisesi Genel Lise Programında; Genel Kültür, Fen Bilimleri, Sosyal
    Bilimler, Türkçe-Matematik ve Yabancı Dil alanları bulunmaktadır Öğrenciler,
    istedikleri takdirde, kayıt yenileme dönemlerinde alanlarını değiştirebilmektedirler

h) Açık Öğretim Liselerine İlköğretim Okulu/ortaokul mezunu olanlar yeni kayıt yaptıran
    öğrenciler sınavına girecekleri dersleri kendileri seçeceklerdir Ancak bu öğrencilerin
    derslerinin çoğunluğunun ortak olması nedeniyle aşağıda verilen dersleri seçmeleri
    yararlarına olacaktır

i) Ara sınıf öğrencisi olarak Yeni kayıt yaptıran öğrencilerin sınavına girecekleri derslerin
    nasıl belirleneceği

2 Ortak Dersler:
    Ortak Dersler, Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için alınması gereken derslerdir
    Bu dersler başarılamazsa tekrar alınması gerekir

a 3 yıllık siteme tabi olan öğrencilerde;

• Üç kez sınava girilerek başarısız olunan ortak dersten muaf olunur Muaf olunan
    dersin kredisi kazanılmış olmaz, sadece başarma zorunluluğu ortadan kalkar
    Muaf olunan ortak ders, istenirse tekrar alınabilir

b 4 yıllık siteme tabi olan öğrencilerde;

• Üç kez sınava girilerek başarısız olunan ortak dersten muaf olunur Muaf olunan
    dersin kredisi kazanılmış olmaz, sadece başarma zorunluluğu ortadan kalkar
    Muaf olunan ortak ders, istenirse tekrar alınabilir

• Dil ve Anlatım Dersi başarılması zorunlu olan derstir Bu dersten muaf
    olunmaz

3 Seçmeli Dersler:

Seçmeli Dersler, gerekli alan ve mezuniyet kredisini tamamlamak için, ortak ve alan
    derslerinin yanında alınan derslerdir Seçmeli derslerden başarısız olan öğrenci o dersi istediği
    takdirde tekrar alabilir veya onun yerine başka seçmeli ders seçebilir

4 Alan Dersleri:

a) 3 yıllık siteme tabi olan öğrencilerde; Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin öğrenim
    gördükleri alan/daldan mezun olabilmeleri için alan derslerinden gerekli olan alan
    kredisini tamamlamaları gerekmektedir (Genel Kültür Alanı hariç)

b) 4 yıllık sisteme tabi olan öğrencilerde; Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin öğrenim
    gördükleri alan/daldan mezun olabilmeleri için 3 ve 3 dönemden sonra karşılarına
    çıkacak alan derslerinin tamamından sınavlara girmeleri ve mezuniyeti için gerekli
    alan kredilerini tamamlamaları gerekmektedir (Genel Kültür Alanı hariç)

5 Kredi:

Dersin Kredisi, Müfredat programında belirtilen derslerin haftalık ders saati sayısı o dersin
    kredisidir

• Açık Öğretim Liselerinde ders geçme ve kredili sistem uygulanmaktadır

• Öğrenciler, başardıkları derslerin kredilerini kazanırlar

• Daha önce sınıf sisteminde öğrenim görmüş öğrencilerin başarılı oldukları derslerin
    haftalık ders saati sayısı, Açık Öğretim Liselerinde o dersin kredisi olarak
    değerlendirilir

6 Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Alanları:

• Sosyal Bilimler Alanı

• Türkçe-Matematik Alanı

• Fen Bilimleri Alanı

• Yabancı Dil Alanı

• Genel Kültür Alanı

7 Alan Tercihinin Yapılması
    Son düzenleyen: Moderatör: 16 Ocak 2013
  3. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Cevap: açıköğretim lisesi ders seçimi nasıl yapılır

alan yok tan alan seçimi yapılırsa daha önceki krediler silinir mi?