Abstre Sanat Nedir

'Medya Bölümü' forumunda Sitem tarafından 17 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Abstre Sanatı Ne demek
  Abstre Sanat hakkında bilgi


  Abstre Sanatı soyut sanat demektir.

  20. yy'da resim, heykel ve grafik sanat anlayışında ortaya çıktı. Çevredeki somut eşya ve canlıların görünüşlerinden yararlanmak yerine renk, çizgi gibi öğelerle kompozisyon yaratılmaya çalışıldı. Soyut resim, yüzyıllarca değişmeyen “betimleme” anlayışından vazgeçmek demekti. Dönemin en çağdaş sanatçıları bile soyut resme karşı memnuniyetsizlik duyuyordu.
  Sanat tarihçileri, soyut resmin Rusya’da doğduğu ve yaratıcısının Kandinsky olduğu konusunda birleşiyor. Kısa zamanda dünyanın çeşitli yerlerinde uygulanmaya başlandı. Ekim devriminden sonra, daha anlatımlı bir sanat anlayışının benimsenmesi nedeniyle soyut resim ressamları bir süre sessiz kaldılar. Kandinsky Almanya’ya göç etmek zorunda kaldı. Hitler’in iktidara gelmesinden sonra soyut resimde estetiği yakalayan ressamlar dünyanın çeşitli yerlerine dağıldılar.
  II. Dünya savaşının başlamasıyla her alanda olduğu gibi resim alanında da suskun bir dönem yaşandı. Savaş sonrasında soyut resim Paris’te yeni bir patlama yaşadı. Amerika’da Soyut Dışavurumculuk akımı ortaya çıktı. Bu akım dünya çapında etkili oldu ve New York’u dünyanın en önemli sanat merkezlerinden biri konumuna getirdi.

  Abstre Sanatı Önemli Temsilcileri:

  Robert Delaunay, Wassily Kandinsky, Kazimir Maleviç, Vladimir Tatlin
   
Yükleniyor...
- Abstre Sanat Nedir Forum Tarih
Abstre Sayı Nedir Türkçe Sözlük 18 Şubat 2012
Abstre Nedir Türkçe Sözlük 17 Şubat 2012
Soru Hangi Sanatçının adı Walk Of Fame İsmiyle Anılan Kaldırımın üzerinde adı vardır Sorun Cevaplayalım 9 Mart 2016
Güzel sanat dallarının adları nelerdir Sosyal Konular 19 Kasım 2015