Abdullah-I İlahi Kimdir, Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 29 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. Abdullah-I İlahi Kimdir,
  Abdullah-I İlahi Hakkında Bilgi
  Abdullah-I İlahi Biyografisi

  Abdullah-I İlahi Kimdir, Hakkında Bilgi

  Abdullah-I İlahi Anadolu’da yetişen evliyânın büyüklerindendir. İsmi, Abdullah’dır. Molla İlâhî, Şeyh-i Simâvî lakablarıyla tanındı. O zamanki adıyla Germiyan vilâyetinin (Kütahya) Simav kasabasında doğdu. Doğum târihi bilinmemektedir. 1490 (H. 896) târihinde Rumeli Vardar Yenicesi’nde vefât etti. Kabr-i şerifi oradadır.
  Abdullah-I İlahi Evliyâ Çelebi, seyahatnamesinde Molla İlahî’nin dîne hizmetlerinden ve kabrinin ziyaret edildiğinden bahsetmektedir.

  Abdullah-I İlahi İlk tahsîlini doğduğu yerde yaptı sonra ilim ve irfan merkezi İstanbul’a giderek Zeyrek Medresesi’ne kaydoldu. Aklî ve naklî ilimlerde yükseldi. Zamanın en meşhur âlimlerinden olan ders okuduğu hocası Alâaddîn Tûsî ile birlikte İran’a gitti. Kirman’da hocasının derslerine devam etti. Bundan sonra Semerkand’a gidip zamanın mürşîd-i kâmili ve evliyânın büyüğü, Ubeydullah-ı Ahrar hazretlerine talebe olup sohbetlerine kavuştu. Ondan feyz alıp, tasavvufda yetişti. İcazet aldıktan sonra hocasının işareti ile Buhârâ’ya geçip Şâh-ı Nakşibend hazretlerinin kabrini ziyaret ederek bir seneye yakın ibâdet ve tefekkürle meşgul oldu. Böylece Nakşibend hazretlerinin rûhâniyetlerinden de feyz alıp, olgunluğa erişti. Öyle ki, Behâeddin-i Buhârî (r. aleyh) kabrinden çıkıp ona gözükür, o da hâlini, rüyalarını anlatır, tâbirini dinlerdi.
   
Yükleniyor...
- Abdullah İlahi Kimdir Forum Tarih
Abdullah-ı ilâhî İslami Bilgiler 23 Ağustos 2009
Farah Zeynep Abdullah Gel Ya da Git Şarkısı Medya Bölümü 18 Mayıs 2016
Recep Tayyip Erdoğan mı, Abdullah Gül mü daha yaşlıdır Sorun Cevaplayalım 3 Eylül 2014
Burçin Abdullah Kimdir Resimleri Biyografi 28 Şubat 2013