ABD'nin Ay sevdası bitmiyor

'Teknoloji Haberleri' forumunda alemşah tarafından 28 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. ABD'nin Ay sevdası bitmiyor
  [​IMG]Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'a insanlı yolculuklar için geliştirilen yeni kuşak roketi "Ares 1-x" füzesinin prototipini deneme amacıyla fırlattı.


  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'a insanlı yolculuklar için geliştirilen yeni kuşak roketi "Ares 1-x" füzesinin prototipini deneme amacıyla fırlattı. NASA geçtiğimiz günlerde de bilimsel çalışma amaçlı olarak Ay'ı bombalamıştı.


  Başarılı geçen denemede iki dakikayı aşkın bir süre tırmanarak 45 kilometre irtifaya ulaşan ve ses hızının 5 katına yaklaşan bir hıza erişen roket, daha sonra paraşütle Atlas Okyanusu'na düşürüldü. Roket, buradan gemilerle alınacak. Test uçuşu sırasında rokete 700 dolayında sensörle basınç, titreşim, ısı, hız ve diğer ölçümler yapıldı. Roket, ileride yapılabilecek Mars yolculuklarına yönelik de bir adım oldu.

  Florida Cape Canaveral'deki Kennedy Uzay Merkezinden yapılan fırlatma işlemiyle birlikte, bu kompleksten 1981'de ilk uzay mekiğinin fırlatılmasından bu yana ilk kez yeni bir araç fırlatılmış oldu.

  Boyu 100 metreye ulaşan "Ares 1-x", 2015'ten sonra "Constellation" adı verilen program çerçevesinde uzay mekiğinin yerini alacak "Orion" adlı uzay kapsülünü uzaya götürecek. Uzay Mekiği programı, bu aracın uluslararası uzay istasyonunun yapımının tamamlanması çerçevesinde 6 kez daha görev yapmasından sonra, gelecek yıl sona erdirilecek.

  NASA geçtiğimiz günlerde de bilimsel çalışma çerçevesinde Ay'ı bombaladığını açıklamıştı.
  mynet
   
Yükleniyor...
- ABD'nin sevdası bitmiyor Forum Tarih
Türkiye ABD'nin Kara Listesinde Haberler 22 Mart 2012
ABD'nin 1940'lardaki müthiş İstanbul planı nedir Genel Türk Tarihi 20 Şubat 2011
ABD'nin 1940'lardaki müthiş İstanbul planı Genel Türk Tarihi 5 Mart 2010
Abd'nin Yabanci Dille Imzaladiği Tek Antlaşma Genel Türk Tarihi 28 Kasım 2009