8 Haziran 632

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Pardus tarafından 8 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Ziyaretten sonra evine dönen Hz. Peygamber'in başağrısı ağırlaştı; gün geçtikçe sağlık durumu ağırlaşan Hz. Muhammed
    (s.a.s.) artık mescide gelemez ve cemaata namaz kıldıramaz oldu. Hz. Ebubekir'e yerine namazlarda imamlığı ifa etmesini
    söyledi. Başını soğuk su ile devamlı pansuman ettiriyor, serinleyerek rahatlamaya çalışıyordu. Son günlerini hanımlarından
    Hz. Aişe'nin odasında geçirdi. İbn Hişam O'nun hastalık durumu hakkında şunları yazıyor: "Hz. Peygamber (s.a.s.) başı
    sargılı olduğu halde evini terketti ve camiye gelip minbere oturdu. Uhud şehidleri için dua etti ve daha sonra şöyle dedi:
    "Allah'ın bir kulu vardı. Allah O'nu dünya ve ahiret hayatından birini seçme konusunda serbest bıraktı ve bu kul da ahiret
    hayatını seçti. Yanında bulunan Hz. Ebubekir O'nun bu sözleriyle ne demek istediğini derhal anladı ve Hz. Muhammed'in
    kendisinden sözettiğini bildi, hemen ağlamaya başladı ve şunları söyledi: "Fakat biz, bizim ve ana-babalarımızın senin yerine
    feda olmasını tercih ederiz. Ey Allah'ın elçisi."
    Artık mescide gelemeyen Hz. Peygamber, Hz. Ebu Bekir'in kapısı dışında mescide açılan tüm kapıların kapanmasını
    emretti. Suriye yönüne gitmek üzere hazırlanmış olan Usame ordusunun gönderilmesini istedi. Hz. Usame'yi ve babasını
    övdü, onları ashaba emanet etti. Aynı şekilde O, muhacirleri ensara, ensarı da muhacirlere iyi davranmaya çağırdı. Ashabıyla
    hesaplaştı, helalleşti, hak sahiplerinden kendisinde olan haklarını almalarını istedi." (14).

H. Rebiulevvel, 11/M. 8 Haziran 632 Pazartesi günü, Hz. Aişe validemizin kollarında, "Allah'ım beni Refik-i Âla
    zümresine kat, Lâilaheillallah" diye dua etti(15), parmağını kaldırarak "Yüce Yoldaşın huzuruna" dedi, cennette buluşmak
    üzere diye mırıldandığı duyuldu, yavaş yavaş Aişe'nin göğsündeki başı ağırlaşmaya başladı (16) ve zevalden sonra
    gurubdan önce Hak Teâlâya kavuştu. Mübarek ruhunu teslim etti, vefat tarihinde ihtilaf varsa da yaygın görüş budur.

''Saatlerin ardında hep kendimi aradım
    Bir melal zincirine takıldı parmaklarım
    Yeryüzünde seni bir görmüş de ben olsaydım''

2. Cevap: 8 Haziran 632

Duaların en içteni,en yakanı,en samimisi,en hasretlisi,en sevgilisi,en gül kokulusu efendiler efendisi içindi sehere kadar.Biz biliyoruz ki,fanide olmasa da göremesekte "O"bizimle.Rabbim şefaatinden mahrum etmesin. :)

passer bunu beğendi.

3. Cevap: 8 Haziran 632

ALLAH razı olsun pardus:)

4. Cevap: 8 Haziran 632

Hepimizden razı olsun inşallah. ..:)

5. Cevap: 8 Haziran 632

Emeğine sağlık..Kokusu gül ,teni gül özledik seni ya Rasül:(
    ALLAHÜMME SALLİ ALA SEYYİDİNA MUHAMMED MUSTAFA(s.a.s)

6. Cevap: 8 Haziran 632

Rabbim razı olsun bu güzel paylaşımına teşekkürler pardus