7. Türkçe Olimpiyatları

'Medya Bölümü' forumunda HazaN tarafından 26 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

1. Bu gün sabah televizyonu açtığımda "Herşey Dahil" programına gözüm takıldı ve takıldığı gibide kaldı arkadaşlar. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmiş pek çok yabancı çocuk, Türkçe şarkıları öyle güzel seslendirdi ki hayranlıkla izledim...
    Güzel Türkçemizi dünyada hak ettiği konuma getirmek, dilimizin daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve Türkçeyi en iyi öğrenenleri ödüllendirmek amacıyla 2003 yılından beri Uluslararası Türkçe Olimpiyatları düzenlemekteyiz. Bu olimpiyatlar, yurt dışında Türkçeye karşı büyük bir heyecan ve ilgi uyandırmıştır.
    1. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 17, 2. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 21, 3. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 42, 4. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 83 ülke katılmıştır, 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 100, 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na ise 110 ülkeden 550 öğrenci katılmıştır. 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na ise 115 ülkenin katılması beklenmektedir.
    “Türkçe Olimpiyatları” bir final niteliğindedir. Finale gelene kadar birçok aşamadan geçilmektedir. Öğrenciler, sınıf ve okul seçmelerinden sonra ülke seçmelerinden geçerek bu olimpiyatlara katılmaya hak kazanmaktadırlar. Bir eğitim yılı boyunca olimpiyatlara yaklaşık 10000 öğrenci hazırlanmaktadır.
    Türkiye’deki finallere katılmaya hak kazanan öğrenciler, ülkelerini Türkçe olarak tanıtan stantlar hazırlayıp ülkesini tanıtmakta ve kültürlerin kaynaşmasına katkıda bulunmaktadırlar.

2. Cevap: 7. Türkçe Olimpiyatları

COk güzel bi organizasyon gibi görünüyor.Her yıl takib ediyorum ama bunun ardında küçük siyasi oyunlar. yatıyo gbii geliyor bana. İsmini vermek istemedigim. bazı insanların okullarının tanıtımı reklamı gibi geliyo bana. ama yinede yngem emegine saglk cok güzel olmuş.. Paylastıgın icin. tsk.