50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

'Zaman Tüneli' forumunda Wish tarafından 8 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

?

Fatma Aliye'nin 50 TL`lik banknotlarda resmi olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

1. Atatürk`e ve devrimlerine ihanet edilmiştir, derhal resmi kaldırılmalıdır

1 oy
    5.3%
  2. Bu tür şeylerle farklı bir amaca ulaşılmak istenmektedir

2 oy
    10.5%
  3. Bir art niyet aramıyorum, Fatma Aliye önemli edebiyatçılarımızdandır

11 oy
    57.9%
  4. Bence; (Fikrinizi belirtiniz)

2 oy
    10.5%
  5. İlgilenmiyorum/Fikrim Yok

3 oy
    15.8%

1. Atatürk devrimlerine, laikliğe karşı çıkmış, saltanat ve hilafet yanlısı edebiyatçı yazar Fatma Aliye`nin yeni 50 TL`lik banknotların arka yüzünde resmi olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

2. Cevap: 50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

Kendisini Tanımadığım için değerlendiremicem:) :

3. Cevap: 50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

Yani tanısam hadi nese sölerim de ama tanımıyorum teyze

4. Cevap: 50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

Bir art niyet aramıyorum, Fatma Aliye önemli edebiyatçılarımızdandır.. İlk kadın romancımız, ilk kadın felsefecimiz, edebiyatımızda ilk kez çeviri yapan, kadın haklarından ve kadın-erkek eşitliğinden ilk kez bahseden, hakkında ilk defa monografi yazılan yazardır. Ayrıca Çok kadınla evliliğe karşı çıkmış. Boşanmada kadınların da söz hakkı olması gerektiğini savunmuştur.

5. Cevap: 50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

bencede

6. Cevap: 50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

Ben olaya ilk kadın romanclarımızdan biridir gözüyle bakıyorum.O resmin para üzerine hangi amaçla seçilip basıldığını tam olarak bilemeyeceğimiz için ben olaya daha iyimser yaklaşıyorum.Kaldı ki hangi amaçla olursa olsun bu Fatma Aliye nin ilk kadın romancılarımızdan biri olduğu gerçeğini değiştirmez.

Ayrıca anket altı sorunuzu daha tarafsız sormanız daha iyi olurdu kanaatindeyim.Üstteki cümleyi okuduğumda sanki önce kötüleyip sonra iyi mi kötü mü diye sorarmış gibi bir tavır var.İlk sekiz kelime tarafsızlığı bozmuş.Kişinin ne olduğuna bırakın biz karar verelim.Şöyle veya böyle olan kişiyi nasıl değerlendiriyorsunuz demek tarafsızlığı bozar.Tabi ki gerçekten de öyle birisi olabilir ama kararı biz verelim...Saygılar...

7. Cevap: 50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

hiç bir art niyet aramıyorum kendisi ilk Türk kadın romancı olduğu gibi ünlü tarihçimiz Ahmet Cevdet paşanında kızıdır ikincil niyet arama çalışmalarının bir senaryo olduğunu düşünüyorum

8. Cevap: 50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

Bu tür şeylerle farklı bir amaca ulaşılmak istenmektedir..:f40:

9. Cevap: 50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

Ben hiçbir art niyet aramıyorum..Kendisi çok önemli bir edebiyatçımız.:f40:

Ayrıca Pardus biz nasıl kendi fikrimizi yazmışsak WisH Ablam da kendi düşüncelerini yazmış. Sizin yorumunuz bizi nasıl etkilemiyorsa veya benim yorumum sizi nasıl etkilemiyorsa WisH Ablamın yorumu da etkilememeli diye düşünüyorum.. Saygılar..:f19:

10. Cevap: 50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

Aslında Türk Edebiyatının ve İslam coğrafyasının ilk kadın yazarı Zafer Hanım'dır. Zafer Hanım Aşk'ı Vatan adlı sadece bir romana sahip olduğundan 5 roman yayımlayan Fatma Aliye Hanım ilk kadım romancımız olarak tarihe geçmiştir.

50 Tl.'liklerin arka yüzüne resmi basılana kadar birçoğumuz Fatma Aliye'yi tanımıyordu.Anket sorum bana göre gayet normal. Ama dediğiniz gibi anket altındaki sorumda ilk 8 kelimeden bahsetmeden bir soru sormuş olsaydım birçoğumuz yine es geçip neden diye araştırmadan bir yorum yazacaktı. Paralarımızda resminin bulunmasının nedeni onun romancılığından değil dinciliği ve Atatürk devrimlerine karşı olmasından dolayıdır.Fatma Aliye Uzak Ülke romanında saltanatın ve hilafetin kaldırılmasını ve harf devrimini bir türlü kabul edemediğini ülkemize yabancılaştığı, kendisini Türkiye'ye uzak hissettiği anlatılıyor.Türkiye gündeminde 50 TL.'lik banknotlar bu şekilde gündeme gelmişken benim ilk 8 kelimeyide dahil ederek bir soru sormuş olmam birçoğumuza biraz olsun bilgi sahibi edinmemezi sağladığı düşüncesindeyim.

Ayrıca Fatma Aliye hanım 13 yaşında teseddüre girmiş, hayatı boyunca hep kapalı kalmış ama Merkez Bankası yetkilileri, laik çevreler tepki göstermesin diye resimde kadının başını açmışlar.

11. Cevap: 50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

Bencede kasıtlı yapılmış bir harekettir... Gerçi belki cehaletimi açıklıyorum burda ama benim gibi olan pek çok insan olduğunuda çok iyi biliyorum. Yeni çıkan paralarımızın arka yüzüne pek çok resim konmuş ve araştırma yapılsa belki 100 kişiden 2 kişi cevap verebilir onların kim olduğu hakkında ama bu arada bir gerçek daha varki bu benim canımı çok acıttı malesef Atatürk resimleri Atatürk'e hiç benzemiyor :(

12. Cevap: 50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

Ben de art niyet aramayanlardanım resmi ilk gördüğümde ingiliz kraliyet ailesinden birisi sanmıştım :f106:

13. Cevap: 50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

Evet HazaN Ablacım bu konuda sana aynen katılıyorum..Parayı ilk elime aldığımda şaşkınlık geçirdim..Atatürk'ün resimleriyle çok oynanmış..:(

14. Cevap: 50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

bende atr niyet aramıyorum doğrusu yeni paralarıda çok beğeniyorum:p

15. Cevap: 50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

açıkcası bu anketi görene kadar hiç ilgilenmemiştim :f196:

hiç bir fikrim olmadığı seçeneğini işaretlemiştim :oops:

16. Cevap: 50 TL. üzerindeki Fatma Aliye resmi kaldırılsın mı? kaldırılmasın mı?

bencede bir art niyet aramamalıyız fatma aliyede önemli biri ama şöyle sölemek gerekirse fatma aliyeden daha önemlileride var bence